تبلیغات
امواج - ماهنامه سیاحت غرب شماره 106

ماهنامه سیاحت غرب شماره 106

تاریخ:سه شنبه 27 تیر 1391-05:58 ب.ظ

ماهنامه سیاحت غرب شماره 106 به سردبیری این جانب به زودی منتشر میشود.
این ماهنامه به نقد غرب از دیدگاه اندیشمندان غربی در عرصه‌های رسانه‌ها و ارتباطات، فرهنگ و اجتماع، اقتصاد و سیاست، دین و عرفان و معنویت، و علم و آموزش و تكنولوژی می‌پردازد. در صورتی كه مایل هستید فایل تمام متن مقالات را به دست آورید می‌توانید درخواست خود را به رایانامه این نشریه به آدرس siahat@irc.ir ارسال فرمایید. مقالات زیر برای این شماره از ماهنامه سیاحت غرب ترجمه شده اند:

رسانه‌های جمعی و دین: امكانات و مشكلات كلیسا در فرهنگ تلویزیونی

The Mass Media and Faith: The Potentialities and Problems for the Church in our Television Culture
Martha Smith Tatarnic

چكیده:
این مقاله معنا و تأثیر پیامی را كه از طریق رسانه‌های جمعی به ویژه تلویزیون درباره نهادهای مذهبی مسیحی ارائه می‌شود، بررسی می‌كند. با تكیه بر بینش نظریه‌پرداز رسانه، مارشال مك لوهان این بحث در پی آن است كه درك این رسانه‌ها را توسعه دهد و مطرح می‌كند كه اگر چه پیام‌های آنها متناقض به نظر می‌رسند (از طرفی كلیسا بی‌مصرف است و از طرف دیگر دین مهم است) اساساً یكی هستند. یك پیام "عمده" وجود دارد، كه به وسیله استفاده، ماهیت و ساختار یك رسانه خاص شكل می‌گیرد؛ و این پیام بر الگوهایی كه طبق آنها انسان‌ها اطلاعات را دریافت و درك می‌كنند، مقتدرانه اثر می‌گذارد. درك كردن این پیام اصلی تا آنجا كه به تصویر دین در رسانه مربوط می‌شود، در هنگام مواجهه با مشكلات و پتانسیل‌های یك فرهنگ انتقال یافته از طریق رسانه، قسمت مهمی از وظایف كلیسا به شمار می‌رود.

بررسی كاربرد رسانه‌ها در میان مسلمانان فرانسوی

An Examination of Media Usage among French-Muslims, Journal of Intercultural Communication Research, Vol. 38, No. 1, March 2009, pp. 41–57
By: Stephen M. Croucher, Deepa Oommen, Emily L. Steele

چكیده:
رسانه در شكل دادن هویت مؤثر است. برای جوامع قومی، رسانه‌های قومی می‌توانند دو نقش داشته باشند؛ كمك به فرآیند فرهنگ‌پذیری و مساعدت در پایبندی به هویت‌های قومی. این تحقیق، تعامل بین رسانه و هویت را بررسی می‌كند و به طور خاص به تحلیل تفاوت شیوه‌های استفاده از رسانه در میان مسلمانان فرانسوی می-پردازد. به منظور بررسی كاربرد رسانه و ارتباط آن با هویت‌شناسی قومی، محقق اصلی با 42 نفر از مسلمانان فرانسوی نسل اول و دوم مصاحبه كرده است. تحلیل داده‌ها دو نتیجه عمده در بر داشت. اول این كه نسل دوم مسلمانان فرانسوی به عنوان یك اعتراض نسبت به سیاست‌های همگون‌سازی فرانسه، ترجیح می‌دهند به جای رسانه‌های تولیدی فرانسه از رسانه‌های قومی خود استفاده كنند. و اما نتیجه دوم این كه كنار گذاشتن رسانه قومی به معنای فرانسوی شدن است، كه مسلمانان فرانسوی نسل اول و دوم با آن مخالفند.
واژگان كلیدی: كاربرد رسانه، همگون‌سازی (ابدال)/فرهنگ‌پذیری، اسلام

میلیون‌ها مسیحی تبشیری برای تسریع رجعت، خواستار شروع جنگ جهانی سوم هستند

Millions of Evangelical Christians Want to Start WWIII to Speed the “second coming” ... and atheist Neocons are Using Religion to rile Them Up to Justify war Against Iran, February 18, 2012

چکیده:
صهیونیسم برای جلب همکاری مسیحیان و رسیدن به اهدافش، از جمله راه انداختن جنگ جهانی سوم، از دین کمک می‌گیرد. صهیونیسم مدعی است اتفاقات جاری و همچنین وقایع آخرالزمان در پیشگویی‌های کتاب مقدس آمده است. بنابراین همگی این وقایع خواست خدا و تقدیر الهی است. آنان برای توجیه اعمال خود به ترویج تقدیرگرایی پرداختند. بر اساس این نظریه منافع و مصلحت‌های عظیم‌تری در پشت وقایع ظاهری وجود دارند که نباید آنها را فدای امور ظاهری نمود. ملحدان نومحافظه‌کار نیز برای توجیه جنگ علیه ایران از این شیوه استفاده كرده مسیحیان را تحریک می‌كنند.

ظهور معنویت سرمایه‌داری

Jeremy Carrette and Richard King: Selling Spirituality: the Silent Takeover of Religion, The Emergence of Capitalist Spirituality: the Second Privatization of Religion , Ps 44-53)

چكیده
به دنبال رفع محدودیت از بازار در دوره تاچر و ریگان، صورت‌های فرهنگی تبدیل به كالا شدند. معنویت به عنوان یكی از شیوه‌های متعدد شكل‌دهی به احساسات فرد برای رسیدن به اهداف نئولیبرالیستی و به عنوان وسیله‌ای برای كنترل افكار كودكان و نسل جدید به كار گرفته شد. این مقاله برای درك بهتر شیوه شكل‌دهی نئولیبرالیسم به مفهوم «معنویت»، برخی از مشكلات تعریف و كاربرد كنونی این واژه را در سه مرحله‌ی ابهام و گنگی این واژه، ارتباط این واژه با دین و تبدیل این واژه به یك برند تجاری مورد بررسی قرار داده است.


"از دست دادن" سلطه جهانی: چشم‌انداز افول آمریکا

"Losing" the World: American Decline in Perspective, February 14, 2012
BY: Noam Chomsky

چکیده
آمریکا به‎ دلیل سیاست‌های اشتباه سیاسی و اقتصادی خود با بحران مالی بسیار شدیدی روبه‌رو شده است و قدرت آن در جهان -که تنها چند سال پیش همانند غولی عظیم الجثه با قدرتی بی‌همتا بود- اکنون در حال افول است و این کاهش قدرت روز به روز افزایش پیدا می‌كند. تا حدی که دست آمریکا از ثروت کشورهایی مانند چین، ویتنام و آفریقای جنوبی کوتاه می‌شود.
نوآم چامسكی در این مقاله پس از مروری کلی بر دو تجربه تلخ آمریکا در ویتنام و عراق، به این مسأله پرداخته است که آیا آمریکا در حال افول است؟ از دست دادن چین و ویتنام و گسترش استقلال‌طلبی مستعمرات آمریکا دامنه افول این کشور را گسترده‌تر می‌سازد. به بیان وی افول قدرت آمریکا امری واقعی است، و این ایده را بررسی می¬كند كه به‌رغم هیاهو در این زمینه، آمریکا تا حد زیادی قدرت غالب جهان باقی خواهد ماند و هیچ رقیبی، نه تنها در ابعاد نظامی بلکه در ابعاد دیگر نیز، از این کشور پیشی نمی‌گیرد. هم چین و هم هند، با وجود رشد سریعشان، همچنان با دشواری‌هایی روبه‌رو هستند که امکان مواجهه‌ پیروزمندانه با آمریکا را از آنها می‌گیرد. با این حال در سال‌های اخیر بسیاری از کشورها خود را از سایه قدرت آمریکا رها کرده‌اند. آتش افول آمریكا بیش از آن كه دامن سردمداران و اقلیت ثروتمند آن را بگیرد دامن اكثریت فقیر آن كشور را خواهد گرفت.

شیوه سلطنتی: چشم‌انداز افول آمریکا

The Imperial Way: American Decline in Perspective
BY: Noam Chomsky

چكیده:
نویسنده در این مقاله افول آمریكا را ابتدا در از دست دادن سلطه و كنترل خود بر كشورهای مختلف جهان از جمله كشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا با حاكمیت دموكراسی در این كشورها می‌داند. مخالفت آشكار آمریكا با حاكمیت دموكراسی در كشورهای مختلف و پشتیبانی از حاكمان دست‌نشانده قابل ملاحظه است. چامسكی، عنصر دوم افول آمریكا را  در پیش گرفتن سیاست یك بام و دو هوای این كشور در قبال اختلاف فلسطین و اسرائیل  به خاطر حمایت از طرح‌های آخرالزمانی مسیحیان تبشیری و عنصر سوم را "خطر" ایران هسته‌ای قلمداد می‌كند و نتیجه می‌گیرد كه ظرفیت اجرای اصول سلطه امپریالیستی به طرز قابل توجهی كاهش یافته است.

از بالفور تا اوباما: تفکر استعماری در مورد فلسطین

From Balfour to Obama: Colonial Thinking on Palestine
By: Roger Sheety

چکیده:
استعمارگران بدون اندکی توجه و اهمیت به رضایت مردم بومی فلسطین به اشغال و تصرف این سرزمین پرداخته و در حال تغییر فرهنگ، زبان و تاریخ آنها می‌باشند. راجر شیتی در این مقاله تشریح می‌کند که چگونه اسرائیل از طریق رسانه‌ها و زبان‌بازی‌هایش توانست واقعیت را به گونه‌ای دیگر و به سود خود تغییر دهد؛ چنان كه بیرون راندن مردم بومی از زمین‌های اجدادی‌شان را نقل مکانی برای شرایط زندگی بهتر توصیف نمود.

طراحی جنگ علیه ایران: دروغ زدایی؛ بیان حقیقت در مورد تجاوز غرب به منطقه خلیج فارس

War Plan Iran :Dispelling the Lies, Telling the Truth about Western Aggression in the Persian Gulf, N-Book No. 1. 2012, January 16, 2012

چکیده
مقاله زیر در واقع معرفی كتاب جدیدی با همین عنوان است كه به همت دو تن از پژوهشگران گلوبال ریسرچ به نامهای فینیان کانینگهام و مایکل چوسودوفسکی به رشته تحریر در آمده است. در این كتاب می خوانیم که آمریکا با اندیشه جهانی شدن و باقی ماندن به عنوان تنها ابرقدرت جهان سعی در حمله به ایران و تصاحب ذخایر نفتی و گازی این کشور دارد. دولت آمریکا قصد دارد با حربه های مختلف سیاسی، حمله به ایران را امری بشردوستانه جلوه دهد و در رسیدن به این هدف از ابزاری چون رسانه های غربی و آژانس بین المللی انرژی اتمی سود می برد. غیرقانونی جلوه دادن فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران با استفاده از نفوذ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و نادیده گرفتن عواقب سهمگین این تجاوز جنایتکارانه به ایران در رسانه‌های غربی، از جمله اقداماتی است که آمریکا برای پیشبرد اهداف خود در منطقه خلیج فارس انجام داده است. چین و روسیه به عنوان هم‌پیمانان اصلی ایران در منطقه، حمله به ایران را آغاز جنگ جهانی سوم می‌دانند.

مجتمع‌های صنعتی- زندانی پرمنفعت: سودآوری حبس در امریکا

Profit Driven Prison Industrial Complex: The Economics of Incarceration in the USA. For every 100,000 Americans, 743 citizens sit behind bars, February 6, 2012
By: Nile Bowie

چکیده
کشور امریکا که ادعای آزادی و پایبندی به اصول و ارزش‌ها را دارد، در نگاه اول جزء یکی از ایده‌آل‌ترین کشورهای دنیا برای زندگی به نظر می‌رسد. اما با کمی دقت می‌توان به لایه‌های زیرین و واقعیت‌های جاری در این کشور دست یافت. با آشکار شدن چهره حقیقی سیاست‌مداران این کشور و پی بردن به مقاصد منفعت‌طلبانه آنان، می‌توان به قسمتی از فاجعه‌های انسانی و اخلاقی که در این کشور رخ می‌دهد، دست یافت. اکنون که این کشور درگیر بحران اقتصادی شده است، مجتمع‌های خصوصی صنعتی– ندامتگاهی سودهای بسیاری را از طریق استثمار زندانیان این کشور به جیب می‌زنند. آنان همچنین در راستای افزایش سودآوری شرکت‌های خود، با اعمال نفوذ بر سیاست‌مداران و سیاست‌گذاران در تلاشند قوانین این کشور را در راستای افزایش زندانیان اصلاح کنند. اكنون از بین هر 100,000 آمریکایی، 743 نفر پشت میله‌های زندانند.

دانشكده‌ها و دانشگاه‌های ما احمق‌های تحصیل‌كرده پرورش می‌دهند

Our Colleges and Universities Produce Educated Fools
By: O. R. Adams Jr.

چکیده:
دکترین چپ لیبرال که اکنون فضای سیاسی ایالات متحده را در اختیار دارد، مجال پرداختن به ایده‌های خلاف آرای خود را در مؤسسات آموزش عالی از دانشگاهیان سلب کرده، و نویسنده محافظه‌کار مقاله را بر آن داشته-است تا با پرداختن به مسائلی چون جنبش فمینیسم افراطی، جنبش همجنس‌گرایان، نظریه تکامل و گرم شدن کره زمین در صدد برآید تا خاصیت "روشنفکر مآبانه" چپ‌گرایان لیبرال را زیر سوال ببرد و در نهایت، از نامزد جمهوری‌خواه، ریک پری، به عنوان رئیس‌جمهوری ایده‌آل حمایت کند.
Admin Logo
themebox Logo