تبلیغات
امواج - ماهنامه سیاحت غرب شماره 107

ماهنامه سیاحت غرب شماره 107

تاریخ:دوشنبه 9 مرداد 1391-02:30 ب.ظ

ماهنامه سیاحت غرب شماره 107 به سردبیری این جانب به زودی منتشر میشود.
این ماهنامه به نقد غرب از دیدگاه اندیشمندان غربی در عرصه‌های رسانه‌ها و ارتباطات، فرهنگ و اجتماع، اقتصاد و سیاست، دین و عرفان و معنویت، و علم و آموزش و تكنولوژی می‌پردازد. در صورتی كه مایل هستید فایل تمام متن مقالات را به دست آورید می‌توانید درخواست خود را به رایانامه این نشریه به آدرس siahat@irc.ir ارسال فرمایید. مقالات زیر برای این شماره از ماهنامه سیاحت غرب ترجمه شده اند:

مهارت فاكس‌نیوز در القای اطلاعات دروغ به مخاطبان

The Science of Fox News: Why Its Viewers are the Most Misinformed, April 8, 2012
By: Chris Mooney


چكیده
در فضای خبری عصر حاضر، كسب اطلاعات درست امری مهم است. در مقاله حاضر عملكرد شبكه فاكس‌نیوز آمریكا در خصوص ارائه اخبار و اطلاعات به بینندگان آن بررسی شده است. مطالعات انجام شده در  خصوص موضوعات سیاسی مختلف نشان می‌دهد بینندگان این شبكه بیش از بینندگان شبكه‌های دیگر اخبار كذب دریافت می‌كنند. در این مقاله به برخی از این موضوعات اشاره شده است كه عبارتند از: جنگ عراق، گرم شدن زمین، لایحه بهداشت و درمان در آمریكا، مسجد واقع در مركز تجارت جهانی، و انتخابات سال 2010 آمریكا. افراد محافظه‌كار و جمهوری‌خواه به دلیل ساختار روانشناختی خود كه حاكی از قدرت‌طلبی آنهاست – و البته این نیز مولود شبكه فاكس‌نیوز است- آمادگی بیشتری برای قبول اخبار و دیدگاه‌های كذب این شبكه دارند. این پدیده كه به مواجهه گزینشی موسوم است به روشهای مختلف بررسی و اثبات شده است. نظریه ناهماهنگی شناختی، تبیینی قابل قبول از مواجهه گزینشی ارائه می‌كند.

روز زمین: 9 فیلمی که شیوه تفکر شما را نسبت به جهان تغییر می‌دهند

Earth Day: 9 Films That Will Change the Way You Think About the World, April 19, 2012
By: Scott Thill

چكیده:
نویسنده در این مقاله، 9 مستند جدید بقای پیشرفت،  رئیس‌جمهور جزیره، پیشنهاد كننده 70، تعقیب یخ، به سوی قطب شمال، مواجهه با طوفان، افسانه پروئیت ایگو، بادآورده و انرژی كثیف را كه توسط كمپانی‌های غربی تولید شده‌اند، معرفی و تماشای آنها را به مخاطبان توصیه می‌كند. این فیلم‌ها علاوه بر این كه هر یك موضوعات خاص و دانش‌افزایی را دنبال می‌كنند، با نگاه نقادانه‌ای كه به اقدامات تخریب‌گرانه‌ی بشر، به خصوص محیطی كه فیلم در آنجا ساخته شده است دارند، باعث تغییر نگرش بینندگان نسبت به محیط زیست سیاره زمین می‌شوند. ضمن این كه ایده ساخت این فیلم‌ها می‌تواند دست‌مایه‌ای برای مستندسازان رسانه ملی باشد، دوبله و پخش این فیلم‌ها در شبكه‌های داخلی هم خالی از لطف نخواهد بود.

بنیادگرایی و خانواده: جنسیت، فرهنگ، و جنبش خانواده‌گرای آمریكایی

Fundamentalism and the Family! (Gender, Culture, and the American Pro-family Movement)
Journal of Women's History, Volume 10, Number 4,  pp. 35-54
By: Margaret Lamberts Bendroth
چكیده
بنیادگرایی و جنبش خانواده‌گرای اخیر از نقطه نظر تاریخی رابطه پیچیده‌ای با هم دارند. بنیادگرایان از آغاز شكل‌گیری‌شان در اواخر قرن نوزدهم تا زمان جنگ جهانی دوم، اظهار نظر خاصی درباره خانواده نكرده بودند، به جز این كه خانواده را وسیله‌ای برای جدایی بیشتر و عمیق‌تر از فرهنگ مسلط در دنیای اطراف می‌دانستند. باید پروتستان‌های لیبرال و میانه‌رو را واضع موضوعات مربوط به خانواده دانست، چرا كه بر "تربیت مسیحی" و آموزش در خانه تأكید می‌ورزیدند. تجدید حیات تبشیریان نوگرا (نوتبشیریان) در دهه‌های 1940 و 1950 و انكار جدایی‌گرایی ستیزه‌طلبانه بنیادگرایان، و نیز حركت ایشان در مسیر فعالیت‌های فرهنگی مثبت‌تر، نقطه عطفی در جهت‌گیری خانواده‌گرایانه‌ی بنیادگرایان بود. در دهه 1950، یك خانواده طبقه متوسط نماد قدرتمندی از حرمت و اخلاق بود، و پس از آن در دهه‌های 1960 و 1970 تبشیریان این تصویر را از آن خود كردند. اما چندی نگذشت كه پروتستان‌های محافظه‌كار با مسائلی مواجه شدند كه به باور ایشان استقلال اخلاقی خانواده را به چالش می‌كشید، مسائلی همچون قوانین دیوان عالی درباره دعا و نیایش در مدارس، سقط جنین، و جنبش آموزش مسائل جنسی. برنامه سیاسی جنبش خانواده‌گرا در پاسخ به چنین شرایطی، و البته در قالب الگوهای تاریخی و دین‌شناختی بنیادگرایان، رشد كرد. این مقاله با بررسی تاریخی فعالیت‌های تبشیریان جهت تحکیم بنیان خانواده در طول قرن بیستم و نگاهی به وضع کنونی، به ناتوانی آتی آنها در کنترل مسائل مستحدثه مربوط به خانواده اشاره می‌کند.

به تیمارستان خوش آمدید!

Welcome to Asylum, April 30, 2012
By: Chris Hedges

چكیده:
حكومت سرمایه‌داری كه ریشه در عصر روشنگری دارد، ریشه‌های باستانی خود را از دست داده است. ویژگی-هایی كه فرهنگ ناشی از این حكومت‌ها به انسان پیشكش می‌كند، در تقابل با طبیعت اوست و راه بر تخیل انسان بسته و او را با طبیعت بیگانه می‌سازد. در چنین شرایطی است، كه به عقیده نویسنده این مقاله، جنگ-های استثماری آغاز می‌شوند تا سرمایه‌داران پروارتر شوند، و زیر دست‌ها بیشتر در انقیاد آنان فرو روند. سرانجام چنین وضعی، پایان دهشتناك جهان است كه همه را با هم در كام خود فرو خواهد برد.

اعلام جنگ علیه «اسلام‌گرایی سیاسی»

Declaring War on “Political Islamism”
By: Robert Parry

چكیده:
چنانچه مت رامنی در رقابت ماه نوامبر پیشی گیرد، نومحافظه‌كاران كنترل كامل سیاست خارجی ایالات متحده را به دست خواهند گرفت، و همان چند قدمی كه اوباما در جهت صلح برداشته را هم باز خواهند گرداند.  بنا به گزارش رابرت پری، برنامه نومحافظه‌كاران آن است كه از سیاست‌های بوش فراتر رفته و به جای "جنگ جهانی با تروریسم" به "جنگ با اسلام‌گرایی سیاسی" دامن زنند. نویسنده در این مقاله، علاوه بر اشاره به مشاوران و حامیان معلوم‌الحال مت رامنی، سخنان او را نیز به عنوان شواهد ادعای خود ارائه می‌كند.

سیاست ظالمانه ایالات متحده علیه ایران

The United States’ Barbarous Policy on Iran, Global Research, April 15, 2012
By: Stephen Gowans

چكیده
با وجود اظهارات غرب و بازرسان سازمان بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر این كه هیچ گونه مدركی دال بر برنامه‌ی هسته‌ای نظامی در ایران مشاهده نشده است، ایالات متحده همچنان تحریم‌ها را علیه مردم این كشور افزایش می‌دهد. هیچ یك از مقامات مسئول كشورهای غربی اعتقادی به وجود یك برنامه تولید سلاح هسته‌ای در ایران ندارند. با این حال چرا دست از متهم كردن ایران به تلاش برای تهیه بمب اتم بر نمی‌دارند؟ نویسنده معتقد است علت اصلی مخالفت آمریكا با برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران، جلوگیری از توسعه مستقل سیاسی و اقتصادی این كشور است كه به سمت رویارویی با نظام سیاسی جهانی مطلوب واشنگتن به پیش می‌رود. آمریكا مایل است ایران نیز مانند سایر كشورهای اسلامی تحت سلطه او باشد.

كشوری به غایت بیمار

A Very Sick Country, April 2, 2012
By: David Michael Green

چكیده:
لایحه بهداشت و درمان می‌توانست به عنوان مهمترین و برجسته‌ترین كاركرد قانونگذاری دولت اوباما درآید، اما این لایحه در دیوان عالی با مخالفت نمایندگان مواجه شده است. مایكل گرین در این نوشتار با ذكر این مسأله به صورت موردی، و واكاوی دلایل عدم موفقیت اوباما در پیش‌برد و تصویب این لایحه - چه در سیاست‌های خاص خود او و چه در قالب سیاست‌های كلی نظام سیاسی ایالات متحده- ناكفایتی‌ها و نقصان‌های عمده نظام سیاسی به اصطلاح دموكراتیك ایالات متحده را به معرض نمایش گذاشته و بیان می‌دارد كه عملكرد فعلی سیستم حكومتی آمریكا این كشور را با سیاست‌هایی مواجه كرده است كه منافع اقلیت سرمایه‌دار را به منافع عموم جامعه ترجیح می‌دهد.

روان‌شناسی غربی و پشت پرده معنویت

Jeremy Carrette and Richard King, Selling Spirituality: the Silent Takeover of Religion - Western Psychology and the Politics of Spirituality, pp 54-68

چكیده
نویسندگان در این مقاله توجهی دقیق به پشت‌پرده‌های گسترش معنویت می‌اندازند و نشان می‌دهند كه چگونه روان‌شناسی مدرن به عنوان مزدور نظام سرمایه‌داری و ایدئولوژی نولیبرال در جهت خنثی‌سازی وجوه انقلابی و اجتماعی دین عمل می‌كند. روان‌شناسی از همان ابتدا با توجه زیاد به خود فردی عمده‌ترین نقش را در خصوصی‌سازی دین و تبدیل آن به یك امر كاملاً فردی ایفا كرد و باعث شد كه نخبگان حاكم و نظام سرمایه‌داری دیگر از ناحیه دین تهدیدی احساس نكنند و البته نیازهای دینی مردم نیز به شكل سطحی و با مسكّنی به نام معنویت خاموش نگاه داشته شود. نویسندگان در انتهای مقاله و در بیان علت  این امر كه چرا دین امریكایی همیشه قابل ستایش است اما دین به شیوه‌ی موجود در ایران همیشه تهدید به حساب می‌آید، ‌بیان می‌كنند كه دین در امریكا كاملاً روان‌شناسی شده است و وجود انقلابی و اجتماعی آن ازاله گشته است از این رو تهدیدی برای نظام سرمایه‌داری به حساب نمی‌آید اما دین در ایران بر اساس ساختارهای اصیل اسلامی است و همچنان وجوه فعاله خود را در عرصه سیاست و اجتماع حفظ كرده است از این رو با آن مبارزه می‌شود.


فن‌آوری، خداست: برتری ماشین

Technology Is God: Machine Transcendence
Daniel Dinello, TECHNOPHOBIA! Science Fiction Visions of Posthuman Technology, (Austin: university of Texas press, 2005) pp 18-31

چكیده
بشر غربی امروز به قدری فریفته پیشرفتِ ماشینیِ بدون حضور خداوند متعال شده است كه تصور می‌كند خواهد توانست با علم و فن‌آوری بتواند خود را به بشری نوین در یك دنیای مصنوعی دیجیتال تبدیل كند و در آن جهان دیجیتال، جاودانه زندگی كند. این ایده، یك داستان علمی تخیلی برای گذراندن اوقات فراغت نیست. بلكه عقیده‌ی بسیاری از دانشمندان دیوانه‌ی غربی است كه امروز در یك جامعه اومانیستی زندگی می‌كنند و در تلاشند با گذر از فرااومانیسم (تراانسان‌گرایی)، آرمان‌شهر خود را كه یك جامعه پُست‌اومانیستی (پساانسان‌گرایانه) است تحقق بخشند.
آنان خود را پیرو دین فن‌آوری‌گرایی می‌دانند. فن‌آوری‌گرا‌ها اعتقاد دارند كه در آینده، فن‌آوری به قدرت مطلق در جهان تبدیل خواهد شد. آنها معتقدند كه با پیشرفت فن‌آوری و فضای مجازی، روبات‌ها خواهان تسلط بر كره زمین خواهند شد. انسان‌ها ذهن خود را به رایانه منتقل خواهند كرد و پیكر مادی بشر منسوخ خواهد شد. فن‌آوری خواهد توانست احساسات و روح را به داخل رایانه و دنیای مجازی وارد كند. با این كار انسان از شر دنیای مادی و معایب و محدودیت‌هایی كه دارد آسوده خواهد شد و در بهشتی مجازی آناً به هر آنچه كه بخواهد می‌رسد. پیروان دین فن‌آوری‌گرایی، بهشتی دیجیتالی مشابه به آنچه خدا در ادیان الهی وعده داده است را خلق خواهند كرد. دین فن‌آوری‌گرایی ـ كه فن‌آوری خدای این دین به شمار می‌رود ـ علاوه بر این كه پیامبر، مبشر، مبلغ، كشیش، آخرالزمان، رستاخیز، رجعت، بهشت و مناسك خاص خود را داراست، یك برنامه‌ی فن‌آورانه اصلاح شده است كه به آن یك حاشیه‌ی فاشیستی خطرناك و مشوش نیز می‌دهد.

دیكتاتوری علمی، قانون فطرت و نابودی بشر

The Scientific Dictatorship, Natural Law and the Abolition of Man
By: Daniel Taylor

چكیده:
پدیده‌ای به نام قانون طبیعی وجود دارد كه لوویس برای اولین بار آن را "تائو" نامید. همان كه ما آن را فطرت می‌نامیم. نویسنده در این مقاله بیان می‌كند كه چگونه جامعه مدرن امروزی این قانون طبیعی را زیر پا گذاشته و موجب فراهم آمدن معضلات جدی برای بشر و جهان گردیده است. بشر امروز نه تنها برای تغییر جسم انسان بلكه برای تغییر و تحت كنترل در آوردن فطرت خدادادی نیز در حال تلاش و برنامه‌ریزی است و ما باید در در مقابل این شیوه دیكتاتورمآبانه در قبال علوم مقاومت كنیم.

چگونه با تخریب نظام آموزشی صاحب یك تریلیون دلار شویم؟

How to Destroy Education While Making a Trillion Dollars, April 29, 2012
By: Robert Freeman

چكیده
مقاله حاضر، با بررسی دست‌های پشت پرده در سیستم آموزش  و پرورش، به روند برنامه‌ریزی شده‌ی تبدیل مدارس دولتی به نیمه‌خصوصی و خصوصی توسط عده‌ای خاص در آمریكا می‌پردازد. نویسنده، با بیان زیان‌های این تغییر و تحول، به توضیح نحوه‌ی عمكرد حامیان خصوصی‌سازی مدارس پرداخته و هشدار می‌دهد كه عطش منفعت‌طلبان در كسب سود بیشتر، یقیناً به بهای تخریب آموزش و پرورش و نیز تباهی آینده‌ی دانش‌آموزانی می‌گردد كه به ناچار از دریافت مزایای آموزش محروم خواهند ماند. نویسنده در این مقاله، زنگ خطر را برای سیستمی به صدا در می‌آورد كه زمینه توسعه آن در كشور ما نیز فراهم است.
Admin Logo
themebox Logo