تبلیغات
امواج - ماهنامه سیاحت غرب شماره 105

ماهنامه سیاحت غرب شماره 105

تاریخ:دوشنبه 8 خرداد 1391-09:00 ق.ظ

ماهنامه سیاحت غرب شماره 105 به سردبیری این جانب به زودی منتشر میشود. امیدوارم طی این چند شماره ای كه سیاحت به عهده من خواهد بود بتوانم جانشین شایسته ای برای جناب آقای مهدی نصیری باشم.  آقای نصیری اكنون صاحب امتیاز و مدیر مسئول فصلنامه وزین سمات هستند. همین جا، جا دارد از زحمات فراوانی كه آقای نصیری طی این 104 شماره متحمل شدند و توانستند مقالات بسیار مفیدی را تقدیم جامعه علمی كنند تشكر و قدردانی كنم و امیدوارم در عرصه  ای كه در پیش گرفته اند، در دنبال كردن راه اهلبیت علیهم السلام موفق شوند.
ماهنامه سیاحت غرب از این شماره به بعد با اندكی تغییر رویكرد به نقد غرب از دیدگاه اندیشمندان غربی در عرصه‌های رسانه‌ها و ارتباطات، فرهنگ و اجتماع، اقتصاد و سیاست، دین و عرفان و معنویت، و علم و آموزش و تكنولوژی می‌پردازد. مقالاتی كه در این شماره از سیاحت غرب ترجمه شده‌اند به شرح ذیل می‌باشند:

تحریف حقایق: چگونه رسانه‌ها با تحریف واقعیت، جهان ما را به سمت جنگ سوق می‌دهند؟ 
Faking It: How the Media Manipulates the World into War 
James Corbett

چکیده 
با تشدید تنش‌ها بین دو دولت ایران و امریکا در تنگه هرمز به عنوان محلی که پیش از این، وضعیت ناپایداری داشته است و با آغاز انتقاد علنی چین و روسیه از دخالت واشینگتن در سیاست‌های داخلی آنان، جهان همچون گذشته در وضعیت بحرانی تنش نظامی قرار دارد. با این حال، رسانه‌ها نه تنها در این تحولات، ناظرانی بی‌طرف نیستند، بلکه عملاً در تشدید این تنش‌ها و آماده‌سازی مردم برای پذیرش رویارویی نظامی، نقش محوری داشته‌اند. با جای‌گزینی رسانه‌های مستقیم اینترنتی به جای روش‌های سنتی مورد استفاده مردم برای کسب آگاهی از مسائل جهانی، امروزه بسیاری از آنان، آرام آرام مستقیماً شاهد دروغ‌پردازی‌های رسانه‌ها برای کشاندن مردم به جنگ هستند.


امپریالیسم نوین: اطلاعات و امپریالیسم رسانه‌ای؟ 

Fuchs, Christian (2010) New imperialism: Information and media imperialism? Global Media and Communication


چکیده
این مقاله بررسی می‌کند آیا جامعه معاصر را می‌توان توضیح شکل جدیدی از مفهوم مارکسیستی امپریالیسم و به عنوان امپریالیسم اطلاعاتی ـ رسانه‌ای دانست. برای جواب دادن به این پرسش، تحلیل ولادیمیر لنین از امپریالیسم را به کار بستم. با توجه خاص به ارتباط رسانه و اطلاعات، نظریه‌های لنین را در برابر تحلیل آماری اقتصاد کلان‌داده‌‌های موجود امتحان کردم. تحلیلم بر اساس پنج ویژگی امپریالیسم پی‌ریزی شد: نقش تمرکز اقتصادی؛ سلطه سرمایه مالی؛ اهمیت صدور سرمایه؛ طبقه‌بندی فضایی جهان در نتیجه سلطه شرکتی و بعد سیاسی طبقه‌بندی فضایی جهان. نتایج نشان می‌دهد که نظریه‌های لنین را باید دوباره برای مطالعات ارتباطی و رسانه‌ای معاصر به کار برد.

چگونه انقلاب جنسی، جامعه امریکا را برای همیشه دگرگون کرد؟ 
Nancy L. Cohen

چكیده
موضوع این مقاله كه یكی از اثرگذارترین جنبه های زندگی مدرن را مورد بررسی قرار می دهد، اگر چه با نگاه مثبت نویسنده همراه است، اما حقایق بسیاری را پیش روی خواننده می گذارد. پدیده ای كه نویسنده از آن با عنوان انقلاب جنسی در جامعه امریكا یاد می كند و مدعی است، بدون ساخته شدن قرص های ضد بارداری، وقوع آن امكان پذیر نمی شد، موجب تغییرات ژرفی در مناسبات و روحیات زنان این كشور در چندین دهه پیش تر گردیده است كه مشابه آنها را در سال های اخیرتر در سایر كشورها از جمله ایران نیز شاهد بوده‌ایم. آشنایی با این جنبه مهم و اثرگذار از زندگی مدرن امریكایی، علاوه بر آشنایی بیشتر با یكی از دستاوردهای مهم فن‌آوری و علم، می تواند در فهم بهتر اثرپذیری های فرهنگی سایر كشورها از فرهنگ غربی و شاید كندوكاو در راهكارهایی كه سایر جوامع را از رفتن به مسیری مشابه با مسیر پیموده شده توسط زنان كشورهای غربی باز می دارد، یاری رسان باشد.

آیا ما نسلی از مردان جوان بار آورده‌ایم که نمی‌دانند چگونه مرد باشند؟ 


چکیده
این مقاله از سایت پایان رؤیای امریکایی درصدد است با ارائه آمارهایی، وضعیت منحط مردان جوان امریکا را در مقایسه با دختران هم سن خود به تصویر بکشد. تنبلی و تن‌پروری، مسئولیت‌ناپذیری، زیر بار ازدواج نرفتن، می‌خوارگی و فساد اخلاقی، رویه بسیاری از بزرگ‌سالان جوان شده است.


سی نشانه اینكه امریکا جایی مخوف برای كودكان است
چكیده
سایت پایان عصر امریکایی با استناد به گزارش‌هایی كه خبرگزاری-ها و سایت‌های معتبر در اینترنت ارائه كرده‌اند، آمارها و حقایقی تكان‌دهنده از وضعیت كودكان در این كشور مدعی حقوق بشر ارائه كرده است. سپس این‌گونه نتیجه گرفته است كه اكنون بر خلاف گذشته، دیگر كشورها به امریکا به عنوان كشوری در حال انحطاط می‌نگرند.

دوازده مثال سرسام‌آور از مهندسی اجتماعی افراطی توسط دولت ایالات متحده

12 Very Disturbing Examples Of Radical Social Engineering By The U.S. Government


چکیده
سایت پایان رؤیای امریکایی در این مقاله تلاش دارد با ارائه شواهدی، امریکایی ها را از اعمالی آگاه سازد که دولت اوباما در زمینه مهندسی اجتماعی انجام می‌دهد. این سایت معتقد است دولت حاکم امریکا در نظر دارد در آینده، منشور اخلاقی خود را بر افکار عمومی ملت خود و دیگر ملتها تحمیل کند و حتی با وجود اقتصاد مقروض و در حال فروپاشی خود، برای چنین کاری، هزینه‌های گزافی را نیز نپردازد. دولت‌مردان این كشور می‌خواهند بدون این که امریکایی ها باخبر شوند، آرام آرام، افکار ملت خود را تغییر دهند تا بتوانند ایده‌های نوین خود را جای‌گزین ایده‌های قبلی كنند.

متمم اول قانون اساسی امریکا تهدید می‌شود: 18 مثال از اینكه چگونه آنها آزادی بیان ما را هدف قرار می‌دهند

چكیده
هم اکنون در امریکا، متمم اول قانون اساسی به طور همه جانبه تهدید می‌شود. این اصلاحیه كه جزئی از منشور حقوق ایالات متحده به شمار می‌رود، به حق آزادی بیان و مذهب در این كشور تصریح دارد. البته صاحبان قدرت با نادیده گرفتن متمم اول به شیوه‌های مختلف، این حقوق مسلّم افراد را زیر پا می‌گذارند. دو لایحه كه این روزها در كنگره امریکا در آستانه تصویب شدن هستند، آزادی بیان در اینترنت را برای همیشه از بین خواهند برد. برنامه‌های رادیویی در امریکا ضبط و كنترل می‌شوند. افراد در ایالت‌ها و شهرهای مختلف این كشور، اجازه هیچ‌گونه ابراز اعتقاد مذهبی خود را ندارند و هر صحبت و حركتی بر خلاف میل دولت سبب محرومیت از تحصیل، از دست دادن شغل و حتی دستگیری می‌شود. اگر این رویه ادامه یابد، اثری از آزادی بیان در امریکا باقی نخواهد ماند.

جنبش تسخیر وال استریت: فقر و افزایش نابرابری اجتماعی، زیر سؤال بردن دموکراسی امریکایی
Occupy Wall Street: Poverty and Rising Social Inequality, Interrogating Democracy in America

Joseph Tharamangalam

چكیده
جنبش تسخیر وال استریت توانسته است از طریق برجسته‌سازی موضوع افزایش نابرابری اجتماعی و فقر در کشور امریکا، این پرسش را در اذهان ایجاد کند که چرا باید «یک درصد امریکایی‌ها» بتوانند آن قدر موفق باشند که موجب چرخش سیاست دولت امریکا به سمت منافعشان شوند. جنبش تسخیر وال استریت، پرسش‌های گذشته و حال، درباره ماهیت و کیفیت دموکراسی در کشور امریکا را باز مطرح می‌کند. واقعیتی که کانون توجه جنبش تسخیر وال استریت قرار گرفته، این است که اکثریت قریب به اتفاق شهروندان امریکا نمی توانند برای دست‌یابی به حقوق اساسی خود، قدرت مقابله داشته باشند و حقوق اساسی خود را به چنگ آورند، در حالی که مردم در بسیاری از کشور‌های سوسیال دموکرات به صورت گسترده‌ای از حقوق اساسی خود بهره می‌برند.

پانزده آماری که اثبات می‌کند اقتصاد امریکا بدتر از آن است که امریکایی‌ها فکر می‌کنند

چکیده
سایت پایان رؤیای امریکایی در این مقاله با ارائه شواهدی اظهار داشته است: امروزه امریکا در شرایط اقتصادی ناگواری به سر می‌برد و این در حالی است که مردم امریکا درک درستی از این رکود ندارند. از بین رفتن هزاران تسهیلات دولتی و میلیون‌ها شغل، به وجود آمدن شکاف طبقاتی شدید، افزایش بدهی‌های دولت امریکا و کاهش بودجه پس‌انداز مردم در این کشور همگی نشان‌دهنده این حقیقت است که اقتصاد امریکا در حال فروپاشی است.

جنگ علیه ایران در جریان است
The War on Iran is Already Underway
Leonid Slavin

چکیده
نویسنده در این مقاله كه در گلوبال ریسرچ منتشر شده، اظهار داشته است: همان‌گونه که گذشته نشان میدهد، ایالات متحده همواره به دنبال بهانه جویی از طریق حوادث گوناگون، برای مبارزه نظامی با کشورهای مختلف جهان بوده است. جنگ امریکا علیه ایران هم اکنون در جریان است. تحریم‌های پی در پی ایالات متحده علیه ایران و حمایت از تحریم نفت اتحادیه اروپا، حضور هزاران نظامی امریکایی در کشورهای همسایه ایران، دخالت در مسئله تنگه هرمز، وارد آوردن فشار در برنامه هسته‌ای ایران، دامن زدن به مخالفتهای داخلی و تحریک جنبشهایی از قبیل انقلابهای رنگین بیانگر جریان جنگ مخفی علیه ایران است که همچنان ادامه دارد. البته در زمانه فعلی، اوضاع بر وفق مراد ایالات متحده نیست و حتی اگر پیروز مبارزه باشد، باید بهای سنگینی را در قبال مشکلات به وجود آمده بپردازد. طرفین تلاش می‌کنند راهی برای پیروزی، بدون ورود به یک جنگ تمام عیار نظامی بیابند.

تاریخ انتقادی معنویت
Selling spirituality: silent takeover of religion, Routledge, Jeremy Carrette and Richard King, London and New York, 2005

چكیده
نظام سرمایه‌داری سعی می‌کند همه چیز را به کالا تبدیل و در بازار عرضه و تقاضا ارائه کند. در این نظام، عرفان هم به شکل کالا عرضه می‌شود و می‌توان آن را در بازار مختص به خود خرید. این کالا، معنویت نام می‌گیرد و بازار آن، معنویت‌گرایی‌های نوپدید است. در این مقاله که بخش آغازین کتابی با نام فروش معنویت است، به تاریخچه واژه «معنویت» توجه می‌شود تا از طریق بررسی تاریخچه آن، مشخص شود این واژه با دلالت‌های جدید آن، عمر چندانی ندارد. همچنین در شیوه شکل‌گیری این واژه، برخی از مکتب‌های فکری قرن نوزدهم و بیستم به ویژه رمانتیسیزم و روان‌شناسی انسان‌گرای امریکایی دخالت داشته است. از همه مهم‌تر اینکه دست‌های قدرت به ویژه نظام سرمایه‌داری، مفاهیم متناسب با مقاصد خود را در این واژه گنجانده‌اند تا آن را به کالا تبدیل کنند و بازاری حول محور آن تشکیل دهند.
در این مقاله، ابتدا کاربست واژه «معنویت» قبل از یافتن معنای کنونی و سپس شیوه شکل‌گیری معنای کنونی آن و نیز عوامل قدرتی که بر این فرآیند تأثیر گذاشته‌اند، بررسی می‌شود تا زمینه برای بحث درباره شیوه اثرگذاری نظام سرمایه‌داری بر این واژه و ایجاد کاربردها و دلالت‌هایی جهت‌دار مشخص شود

چرا استادان دانشگاه باید به معترضان جنبش تسخیر در محوطه دانشگاه‌ها بپیوندند؟
Why Faculty Should Join Occupy Movement Protesters on College Campuses
Henry A. Giroux
چکیده
 هنری جیروکس، استاد دانشگاه مک مستر، در این مقاله، ورود جنبش تسخیر وال استریت به درون دانشگاه‌های امریکا را به فال نیک می‌گیرد و از استادان و مدیران اجرایی دانشگاه‌ها می‌خواهد هر چه سریع‌تر به جوانان دانشجوی حاضر در این جنبش بپیوندند و ضرورت تاریخی این اقدام را درک کنند. جیروکس توضیح می‌دهد که مطالبات دانشجویان جنبش تسخیر وال استریت، نتیجه سال‌ها حکومت الگوهای بازار در شکل‌دهی به نظام آموزش عالی امریکاست. به نظر او اکنون وقت آن است که تعریف دیگری از دموکراسی و تحصیلات آزاد و متعهد، خارج از قید و بندهای فلج‌کننده سرمایه‌داری قمارخانه‌ای ارائه شود و سرچشمه خلق این فهم تازه از دموکراسی و تحصیلات باید دانشگاه باشد.
Admin Logo
themebox Logo