تبلیغات
امواج - ماهنامه سیاحت غرب شماره 104

ماهنامه سیاحت غرب شماره 104

تاریخ:چهارشنبه 20 اردیبهشت 1391-04:07 ب.ظ

ماهنامه سیاحت غرب شماره 104وابسته به مركز پژوهشهای اسلامی صدا و سیما به سردبیری آقای مهدی نصیری دامغانی به زودی منتشر میشود. این ماهنامه به نقد تمدن غرب از قلم اندیشمندان غربی در حوزه های رسانه و ارتباطات، سیاست و اقتصاد، فرهنگ و اجتماع، علم و تكنولوژی و محیط زیست می پردازد. در صورتی كه مایل هستید فایل تمام متن مقالات را به دست آورید میتوانید درخواست خود را به رایانامه این نشریه به آدرس siahat@irc.ir ارسال فرمایید. مقالات زیر برای این شماره از ماهنامه سیاحت غرب ترجمه شده اند:

چگونه بحران مالی، نابرابری اقتصادی، رسانه‌های اجتماعی و غیره منجر به انقلاب‌های سال 2011 شدند و ما را برای همیشه تغییر دادند؟

How Financial Crisis, Economic Inequality, Social Media, and More Brought Revolutions in 2011--and Changed Us Forever

Sarah Jaffe

چكیده
در این مطلب كه متن گفت‌وگوی انجام شده با یكی از روزنامه نگاران معروف و چپ گرای انگلیسی است، به روند رویداهای رخ داده در سال 2011 در سطح جهان و شیوه اثرگذاری آنها بر حركت های توده ای و فعالیت های سیاسی در انگلیس و امریكا پرداخته شده است. به اعتقاد این روزنامه نگار، ریشه بسیاری از این رویدادها را باید در وضعیت اقتصادی حاكم بر جهان و بی پاسخ ماندن سرمایه‌داری در مقابل بسیاری از مشكلات رخ داده در سالهای اخیر جست. از آنجا كه این بحران ها همچنان و حتی در برخی زمینه ها با شدت بیشتری در كشورهای غربی به ویژه آمریكا جریان دارند، باید در انتظار وقوع رویدادهایی مشابه در سالهای پیش رو بود.


آیا نیویورک تلاش دارد پدیده بی‌خانمانی خود را مخفی کند؟

 

Is New York City Trying to Hide Its Homeless?

Jin Zhao

چکیده
بحران اقتصادی سال‌های اخیر که یکی از بزرگ‌ترین عوارض آن بر پیکر خانواده‌های امریکایی، ضبط خانه‌های خریداری شده مردم با کمک وام‌های مسکن و به دنبال آن، کاهش شدید بهای مسکن است، مشکلات بسیاری را برای امریکاییان طبقه متوسط به وجود آورده است، به گونه‌ای که به اعتقاد برخی منتقدان امریکایی، حتی موجودیت این طبقه را به مخاطره انداخته است. یکی از پی‌آمدهای این بحران اقتصادی، رشد شدید تعداد افراد بی‌خانمان در بسیاری از شهرهای بزرگ امریکا و به وجود آمدن مناطق فقیرنشین موسوم به شهرهای چادری بوده است. به نظر می‌آید مقامات شهرهای کلیدی این کشور نظیر نیویورک سعی دارند با به اجرا گذاشتن برنامه‌های سطحی و صرفاً جمع‌آوری افراد بی‌خانمان از خیابان‌ها با این معضل اجتماعی ریشه‌دار مبارزه کنند. این مقاله نگاهی دارد به وضعیت کنونی پدیده بی‌خانمانی در امریکا و نگرش مسئولان شهرهای این کشور نسبت به افراد بی‌خانمان.


تجارت بزرگ سقط جنین

The Big Business of Abortion

چکیده
نویسنده در این مقاله به تشریح وضعیت سقط جنین در ایالات متحده امریکا می پردازد. پدیده ای که از نظر نویسنده، در افکار عمومی، بیانگر آزادی و حق انتخاب مادران بوده، ولی در واقع، تجارتی بسیار سودآور برای سوداگران آن است. نویسنده در تشریح وضعیت سقط جنین، به نهادی خصوصی می‌پردازد که دامنه فعالیت آن نه تنها در امریکا گسترده است، بلکه در دورترین نقاط دنیا فعالیت دارد. نهادی که به اصطلاح متولی درمان بیماری های مقاربتی و در واقع، مسئول کشتار غیر انسانی نوزادان است. نویسنده این مقاله، هدف اصلی سقط جنین را نه دادن حق آزادی انتخاب به مادران، و نه حتی تجارت پرسود ناشی از آن، بلکه اصلاح نژاد و ایجاد یک نژاد برتر می داند.


چگونه دولت به آتش اعتیاد به قمار در امریکا دامن می‌زند؟

How the Government Is Fueling Americas Gambling Addiction?

Christopher Kennedy Lawford

چکیده
سال‌های سال، یکی از افتخارات مدافعان نظام اجتماعی و سیاسی امریکا این بود که این کشور توانسته است با وضع قوانین سخت‌گیرانه از اشاعه گسترده صنعت قمار در سطح این کشور جلوگیری و آن را عمدتاً به شهر لاس وگاس محدود کند. به نظر می‌آید با بروز بحران‌های مالی و اقتصادی سال‌های اخیر و سهل‌تر شدن مقررات مربوط به تأسیس قمارخانه‌ها، اماکنی از این دست با سرعتی قارچ‌گونه در حال سربرآوردن در سراسر این کشور هستند. از طرف دیگر، به دلیل ناکامی‌ها و ناملایماتی که اکثریت مردم طبقه متوسط شهرنشین با آنها دست به گریبانند، گرایش آنها به قمار افزایش یافته است. از آنجا که این نوع اعتیاد همچون دیگر اشکال اعتیاد، جرایم و هنجارشکنی‌های خاص خود را در پی دارد، شمار چنین جرایمی به ویژه در محدوده قمارخانه‌ها به شدت در حال افزایش است.


نزدیک به یک و نیم میلیون تبه‌کار در امریکا وجود دارد و هر روز که می‌گذرد، بر تعداد آنها افزوده می‌شود

There Are 1.4 Milion Gany Members In The United States And More Pour In to the Country Evry Single Day

Michael Schnider

چکیده
مشکلات اقتصادی سال‌های اخیر که به ویژه اقشار کم‌درآمد مردم امریکا با آنها دست و پنجه نرم می‌کنند، معضلات اجتماعی و فرهنگی بسیاری را در این کشور به وجود آورده است که معمولاً جای چندانی در رسانه‌های جریان حاکم بر این کشور ندارند. یکی از این مشکلات که بنیان‌های اجتماعی این کشور را به طور جدی تهدید کرده و با وجود گسترش شدید حاکمیت پلیسی در امریکا تشدید شده است، افزایش روزافزون دار و دسته‌های تبه‌کار و عضوگیری فزاینده آنها از میان نوجوان و جوانان بی‌کار و بی‌آتیه به ویژه در اجتماعات فقیر و مهاجر این کشور است. منتقدانی چون نویسنده این مقاله، آشکارا فرا رسیدن روزی را به مقامات دولت امریکا هشدار می‌دهند که با بروز بسیار محتمل ناآرامی‌ها و آشوب‌های اجتماعی در شهرهای امریکا، این گروه‌ها که در سال‌های اخیر بسیار مسلح‌تر و گستاخ‌تر نیز شده‌اند، شالوده‌های حیات اجتماعی را در این کشور به صورت جدی تهدید کنند.


گزارش از ایران: مقابله با ماشین تبلیغاتی هالیوود

Report From Iran: How Hollywood Spreads Propaganda

Danny Schechter

 

چکیده
نویسنده این مقاله که روزنامه‌نگاری انگلیسی است و مهمان یکی از مراسم جانبی جشنواره فیلم فجر سال جاری بوده است، در گزارش خود از ایران اشاره می‌کند در بحبوحه حملات تبلیغاتی شدیدی که امریکا و اسرائیل متوجه ایران کرده‌اند، نه تنها نشانی از انتقال این تنش‌ها به بدنه جامعه ایران نیست، بلکه به نظر می‌آید دغدغه ایران، نه حمله نظامی، که بیشتر، تهاجم فرهنگی به ویژه از ناحیه هالیوود است. وی که از به دست آوردن فضای لازم برای بحث درباره هولوکاست و دیگر موضوعات ایران‌ستیزانه‌ای که جوّ غالب رسانه‌های انگلیسی را تشکیل می‌دهد، ذوق‌زده شده است، از غایب بودن این فضا در رسانه‌های کشور خود و نیز تنگ‌تر شدن فضای رسانه‌ای در کشورش هنگام طرح اخبار مرتبط با ایران انتقاد می‌کند. به نظر می‌آید سفر این قبیل روزنامه‌نگاران به ایران و رویارویی مستقیم و به دور از شائبه‌های رسانه‌ای آنها با فضای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی حاکم بر ایران، به اصلاح زاویه دید روزنامه‌نگاران غربی مستقل در قبال ایران بیشتر کمک کند.


رویه تاریک مجله «سرباز سرنوشت»: قاتلان قراردادی و مزدورانی برای استخدام کردن

The Dark side of Soldier of Forture Magazine: Contract Killers and Mercenaries for hire

David Holthouse

 

چکیده
مطالعه این مقاله خواننده را با یکی دیگر از وجوه فرهنگ جنگ‌طلب امریکایی آشنا می‌کند که با سابقه آن در رسانه‌های الکترونیکی نظیر بازی‌های ویدئویی و تصاویر متحرک و فیلم‌ها بیشتر آشنایی دارد. البته در مورد وجود مجلات نظامی مخصوص کودکان تاکنون کمتر مطلبی به زبان فارسی منتشر شده است. این مقاله نشان‌دهنده یکی از جهت‌گیری‌های اصلی در بطن فرهنگ امریکاست که گردانندگان آن می‌کوشند به شیوه‌های مختلف از همان کودکی، ذهن امریکاییان را از آرمان‌های جنگ‌افروزانه خود پر و آنها را برای ایفای نقشی که در بزرگ‌سالی از آنها انتظار می‌رود، آماده سازند. چنان‌که از این نوشته برمی‌آید، این مجلات علاوه بر رنگ‌آمیزی دوران کودکی کودکان با فضایی جنگی و آغشته به خون، ذهنیت آنها را نسبت به شغلی که در آینده آرزو دارند انتخاب کنند، شکل می‌دهند. چه بسا سربازان امریکایی که اکنون فرسنگ‌ها دورتر از شهر و دیار خود، در سرزمین‌هایی بیگانه و ناشناس به انجام وظیفه تجاوزکارانه خود مشغولند، در کودکی خواننده نشریاتی از این دست بوده‌اند.


خطاهای سیاسی و اقتصادی بنیادینی که در حال تسریع افول امریکا هستند

Fundamental Political and Economic Mistakes are Speeding up Americas Decline

Pepe Escobar

 

چکیده
رخدادهای شگفت‌انگیز و مختلف سال 2011 در سطح جهان، بسیاری از صاحب¬نظران را به واکاوی دوباره و عمیق زیرساخت‌های نظری خود به ویژه در حوزه اقتصاد و سیاست واداشته است. از نظر برخی کارشناسان، خیزش‌های موسوم به بهار عربی و دامن گستردن جنبش تسخیر وال استریت، دو نشانه قطعی دیگر از افول نزدیک و حتی در حال وقوع سرمایه‌داری لیبرالیستی غربی هستند. در این میان، اوج‌گیری اقتصادی کشورهایی نظیر چین و شکل‌گیری قدرت‌های اقتصادی و جهانی جدید، بر حتمیت سرنوشتی می‌افزاید که در انتظار سرمایه‌داری غربی است. مقاله زیر از همین زاویه، به ویژه نقش چین و طبقه متوسط قدرتمند در حال ظهور آن را که می‌تواند خلأ ناشی از تضعیف سرمایه‌داری غربی را در سطح جهان پر کند، بررسی می‌کند.


اوباما می‌خواهد فروش‌های تسلیحاتی را به یکی از ابزارهای کلیدی سیاست خارجی امریکا تبدیل کند

Obama Makes Arms Sales A Key Tool of u.s. Foreign Policy

Loren Thompson

چکیده
با توجه به ناکامی‌های نظامی بزرگ ده ساله گذشته امریکا به ویژه در منطقه خاورمیانه و نیز مشکلات اقتصادی بسیاری که در عرصه داخلی با آنها دست به گریبان است، به نظر می‌آید سیاست‌سازان این کشور در تصمیمی راهبردی به این نتیجه رسیده‌اند که بخش عمده مسئولیت‌هایی را که در کنترل مناطق و کشورهای حساس جهان بر عهده خود می‌دانند، به شرکا و هم‌پیمانان منطقه‌ای خود واگذار کنند. افزایش شدید فروش تسلیحاتی امریکا به ویژه به کشورهای منطقه خلیج فارس را از این دیدگاه بهتر می‌توان درک کرد. این کشور با فروش تجهیزات نظامی بسیار پیشرفته به برخی کشورهای خاورمیانه، علاوه بر نوسازی زرادخانه‌های آنها که از آرزوهای دیرینه حاکمان این کشورها به حساب می‌آید، با توجه به عقب‌نشینی نظامی از عراق و کاهش برنامه‌ریزی شده حجم نیروهای خود در افغانستان و کساد شدن بازار اسلحه‌سازان امریکایی، بازار پر رونق جدیدی را برای آنها فراهم می‌آورد که می‌تواند بر شاخص‌های اقتصادی نگران‌کننده داخلی‌اش نیز اثر مثبتی بگذارد.


جنگ اسرائیل علیه «دموکراسی»؛ چرا امریکایی ها باید مراقب باشند؟ 

Israel's war on Democracy (and why Americans should be concerned)

Conn Hallinan

 

چکیده
نویسنده در این مقاله به دنبال تبیین زوایای غیر دموکراتیک رژیم صهیونیستی است. به باور نویسنده، رژیم صهیونیستی خود را بسیار دموکرات معرفی می¬کند، اما در عمل، خلاف آن ¬را به اثبات رسانده است؛ چراکه مساوات و عدالت نسبت به مسلمانان فلسطینی هرگز رعایت نمی‌شود. خصلت غیر دموکراتیک دولت به گونه‌ای است که حتی بسیاری از طرفداران این رژیم به آن اعتراف دارند. از نظر نویسنده، در صورتی که رژیم صهیونیستی به این رویه ادامه دهد، باید تاوان تصمیمات غیر عاقلانه دولت خود را نیز بدهد. به اعتقاد وی، حمله به جمهوری اسلامی ایران ممکن است یکی از این تصمیمات نادرست باشد. وی که حمایت امریکا را از دولت جعلی اسرائیل قطعی می¬داند، معتقد است در صورتی که دولت غیر دموکرات نتانیاهو تصمیم به این حمله بگیرد، امریکا باید تکلیف خود را در قبال این تصمیم مشخص کند.


راه‌هایی که به جنگ و فروپاشی اقتصادی منتهی می‌شوند

The Roads to war and Economic collapse

Paul Craig Roberts

چکیده
با شدت گرفتن مبارزات مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری امریکا و برگزاری جلسات مباحثات نامزدهای حزب جمهوری‌خواه، اظهار نظرهای بسیاری از این نامزدها، بدبینی و ناامیدی دوگانه¬ای را در مورد آینده امریکا در بین برخی کارشناسان برانگیخته است. در پیش گرفتن همان مواضع محافظه‌کارانه و افراطی از سوی این نامزدها، امید به اصلاح خطاهای دولت‌های پیشین ـ در صورت انتخاب آنها ـ را بیش از پیش کم‌رنگ کرده است. این مقاله با اشاره به این اظهار نظرها و چند رویداد دیگر می‌کوشد به مردم امریکا هشدار دهد در صورت تداوم مسیر فعلی و به صحنه نیامدن چهره‌هایی که بتوان از آنها انتظار اصلاح این مسیر را داشت، سیاست‌های چند سال اخیر همچنان ادامه خواهند یافت که نتیجه طبیعی آن، تداوم جنگ‌ها و مشکلات اقتصادی بیشتر است.

جنایات شرکت‌ها در قفسه مخصوص غلات

Corporate Crimes In The Cereal Aisle

Ida Hartmann

چکیده
یکی از ضعف‌هایی که شرکت‌های تولید مواد غذایی آن را به نقطه قوتی برای خود تبدیل کرده‌ و به ویژه در یکی دو دهه اخیر از قِبَل آن بازار پرسودی برای خود ساخته‌اند، زندگی شتابزده انسان امروزی و بی‌توجهی به وعده غذایی صبحانه است. شرکت‌ها با استفاده از نیازمندی مردم به خوردن صبحانه‌ای سردستی، اما مقوی و خوشمزه دست به کار شدند و به تولید انواع و اقسام غلات صبحانه پرداختند. با ظهور دغدغه‌های بهداشتی و زیست محیطی، آنها با مطرح کردن ادعاهای دروغین مختلف کوشیدند سهم مصرف خود را از این بازار رو به رشد افزایش دهند. این مقاله علاوه بر روشن ساختن یکی دیگر از جنبه‌های آز و طمع شرکت‌های غربی و بهره‌برداری آنها از ساده‌لوحی و مشغله‌های روزمره مردم، واجد نکاتی است که با توجه به رشد فزاینده مصرف این قبیل مواد در میان کودکان ایرانی می‌تواند آگاهی‌بخش باشد.


وقتی که الگوریتم‌ها جهان را کنترل می‌کنند

When Algorithms Control the world

 

چکیده
با گذشت زمان و پرشمارتر شدن تعداد شواهد حاکی از دخالت‌های ناخواسته و سرخود ماشین‌ها در تعاملات انسانی، بر تعداد کسانی افزوده می‌شود که معتقدند در آینده‌ای بسیار نزدیک، سیستم‌های هوشمندی که هم اکنون انسان با غرور و افتخار آنها را بیشتر و بیشتر بر زندگی خود حاکم می‌کند، اختیار اداره بسیاری از فعالیت‌های حیاتی بشر را در دست خواهند گرفت یا دست کم به شکلی معنادار در روال آنها مداخله خواهند کرد. جالب آنکه هر چه بر پیچیدگی و وسعت این سیستم‌ها افزوده می‌شود، این احتمال نیز فزونی می‌گیرد. به نظر برخی کارشناسان، چنین اتفاقی در حالتی رخ خواهد داد که انسان از سازوکار و روندهای وقوع آن مطلع نباشد. به عبارتی، با قدرت سهمگین و روزافزونی که بشر در حال بخشیدن به ماشین‌هاست، آنها به طریقی نامعلوم برای انسان، راه‌هایی را برای دور زدن وی و صدور فرمان‌ها یا عملکردهای مستقل خواهند یافت که ناگفته روشن است چه پی‌آمدهای شومی می‌تواند برای بشر در پی داشته باشد.


از این پس، سربازان می‌توانند با ذهن خود، تسلیحات را کنترل کنند

Newroscience could mean soldiers controlling Weapons with minds

Michael Vail

چکیده
مهم‌ترین حامی مالی و علمی پژوهش‌های پرهزینه و بلندپروازانه در حوزه فن‌آوری، به ویژه در سیستم حکومتی امریکا، ارتش این کشور است. در نتیجه، تقریباً نخستین مصرف‌کننده همه فن‌آوری‌های نو نیز ارتش این کشور است تا در رویارویی با دیگر کشورها و نیز تدوام بخشیدن به سیاست‌های نظامی‌گرایانه خود، برتری راهبردی‌اش را حفظ کند. در مواردی، برخی تحقیقات مخفیانه‌ای که روی فن‌آوری‌های مختلف صورت می‌گیرد، چنان ضد انسانی است که ارتش امریکا حتی تا سال‌ها پس از به کار گرفتن نتیجه این تحقیقات در سیستم‌های تسلیحاتی و رزمی‌اش، استفاده از آنها را انکار می¬کند. دانشمندان فعال در این تحقیقات نیز با این توجیه که خواه ناخواه تمام فن‌آوری‌ها یک رویه منفی نیز دارند، می‌کوشند تلاش‌های خود را در به ثمر نشستن این تحقیقات توجیه کنند و لعابی علمی روی آن بکشند. مطلب زیر نگاهی دارد به یکی از این فن‌آوری‌ها که تحقیقات پیرامون آن هم اکنون در امریکا و انگلیس ادامه دارد.


فن‌آوری‌هراسی؛ فن‌آوری پساانسانی در آینه آثار علمی ـ تخیلی

Technophobia! Science Fiction Visions of Posthuman

Daniel Dinello

چکیده
این مقاله، بخشی از کتابی است که در آن به پیشرفت های فن‌آوری در حوزه علوم سایبری و مجازی پرداخته شده است. نویسنده با بررسی رمان های علمی ـ تخیلی از آغاز تاکنون، از هراس بشر در تبدیل شدن انسان به ماشین و عوارض وحشتناک آن می نویسد. برای آشنایی با عطش بشر در دست‌یابی به حوزه‌های ناشناخته ای که شاید به دگرگونی در همه وجوه زندگی یا حتی به انقراض نسل او بینجامد، ترجمه آن را در چند بخش جداگانه تقدیم خوانندگان محترم می‌کنیم.
کتاب از مقدمه‌ای با عنوان رؤیاهای بهشت تکنولوژیک، کابوس‌های جهنم تکنولوژیک شروع می‌شود و در ده فصل جداگانه به توصیف پیشرفت‌های .... در آینده پرداخته است. این فصل‌ها عبارتند از: یک) فن‌آوری خداست: تفوق ماشین‌ها؛ دو) مشغله آرمان‌شهرها: انسان‌های مصنوعی و دانشمندان دیوانه؛ سه) بردگان سایبرنتیک: روباتیک‌ها؛ چهار) ماشین‌های خارج از کنترل: هوش مصنوعی و اندروئیدها؛ پنج) تاخت و تاز سایبورگ‌ها: بیونیک‌ها؛ شش) قفس‌های بی‌منتهای فضای سایبری: اینترنت و واقعیت مجازی؛ هفت) گوشت مهندسی شده: بیوفن‌آوری؛ هشت) ماشین‌های مولکولی شریر: نانو فن‌آوری؛ نه) فن‌آوری یک ویروس است: طاعون ماشین؛ ده) سخن آخر: فن‌آوری هراسی.
Admin Logo
themebox Logo