تبلیغات
امواج - ماهنامه سیاحت غرب شماره 102

ماهنامه سیاحت غرب شماره 102

تاریخ:سه شنبه 23 اسفند 1390-11:35 ق.ظ

ماهنامه سیاحت غرب شماره 102 وابسته به مركز پژوهشهای اسلامی صدا و سیما به سردبیری آقای مهدی نصیری دامغانی منتشر شد. این ماهنامه به نقد تمدن غرب از قلم اندیشمندان غربی در حوزه های رسانه و ارتباطات، سیاست و اقتصاد، فرهنگ و اجتماع، علم و تكنولوژی و محیط زیست می پردازد. در صورتی كه مایل هستید فایل تمام متن مقالات را به دست آورید میتوانید درخواست خود را به رایانامه این نشریه به آدرس siahat@irc.ir ارسال فرمایید. مقالات زیر برای این شماره از ماهنامه سیاحت غرب ترجمه شده اند:

نسبیت و زوال اخلاقی


چکیده
مقاله حاضر به تشریح سست شدن همه بنیان‌ها و ارزش‌های مطلق اخلاقی در جامعه امریکا می‌پردازد؛ چون این وضعیت ناهنجاری‌ها و جرایم بسیاری را پدید آورده است و ممکن است تار و پود جامعه امریکایی را از هم بگسلد. 

بنیادهای معاف از مالیات و اتاق‌های فکر: روند اعمال قدرت نامرئی

Daniel Taylor
 
چکیده
درباره نقش گسترده بنیادهای امریکا در تعیین سمت و سوی سیاست‌های کلان این کشور و پیوند نزدیک آنها با صاحبان قدرت و ثروت، مطالب چندانی در رسانه‌های غربی مطرح نمی‌شود. در این میان، نکته جالب توجه آن است که از سال‌ها پیش درباره اثرگذاری همه جانبه این افراد مؤثر بر تصمیم‌گیری نهادهای انتخابی این کشور، مستندهای انکارناپذیری منتشر شده است. با این حال، این حقایق، مانع از ادامه نفوذ این بنیادها و مؤسسات بر دولت امریکا و بلکه بسیاری از دولت‌های جهان نشده است. گویی این حقایق بر روشنگری مردم و روشن‌فکران این کشور هیچ تأثیری نداشته است؛ واقعیتی که از قدرت بی‌اندازه این بنیادها در ساختار سیاسی امریکا حکایت دارد. اتاق‌های فکر گوناگونی که اثرگذاری‌های پیدا و پنهان بی‌شماری بر تصمیم‌های راهبردی دولت امریکا نظیر راه‌اندازی جنگ‌های این کشور دارند، یکی از مهم‌ترین زایده‌های این بنیادها هستند. اتاق‌های فکر با جذب چهره‌های سیاسی، اجتماعی، روشن‌فکری و دانشگاهی، آنها را به مشارکت، سکوت و پذیرش تصمیم‌های خود وامی‌دارند.

تحصیلات دانشگاهی؟

College Edncation?: Shoching New Research Proves That our College Students are Learning next to nothing

چکیده
نویسنده این مقاله درصدد کالبدشکافی دانشگاه های امریکا از نظر آموزشی است. وی با ارائه آماری درباره وضعیت تحصیلی دانشجویان، باصراحت از وضعیت دانشگاه ها انتقاد می کند. به اعتقاد نویسنده، سطح آموزشی دانشجویان دانشگاه های امریکا رشد چندانی ندارد و دانشجویان نیز در این زمینه تلاش زیادی نمی‌کنند. انتقاد تند نویسنده به شهریه های دانشجویی نیز وارد است. به باور وی، این شهریه ها چنان سرسام‌آور است که دانشگاه را بیشتر به یک بنگاه اقتصادی تبدیل کرده است تا یک محیط علمی. انتقاد دیگر نویسنده به طور غیر مستقیم به دولت امریکاست که به وضعیت دانش‌آموختگان اشتغال توجهی نمی‌کنند تا جایی که دانشجویان نخبه امریکایی گاهی مجبور به کار در رستوران ها می شوند.

فساد در امریکا


چکیده
 واقعیت این است که جامعه امریکا به سرعت در حال از هم پاشیدن است. رؤیای امریکایی از مدت ها قبل در حال نابودی و فروپاشی است. حتی رسانه‌های فراگیر و اصلی امریکا هم فاسدند. آنها به جای پرداختن به مسائل و مشکلات جدی مردم، به بمباران آنها با آخرین خبرهای سلبریتی‌ها (بازیگران، خواننده‌ها و ورزش‌کاران) و همچنین مسائل غیر اخلاقی در توییتر می‌پردازند. در عوض، بسیاری از مهم‌ترین اتفاقات را نادیده می‌گیرند؛ چون به نفع اهداف صاحبان و مالکان این رسانه‌ها نیست.

چگونه شركت‌های بزرگ دارویی،
امریكایی‌ها را به داروهای ضد روان‌پریشی معتاد كرده‌اند؟

How Big Pharma got Americans hooked on anti-psychotic drags
James Ridgeway

چکیده
شركت‌های بزرگ دارویی در امریكا، داروهای جدیدی را برای درمان انواع بیماری‌های روانی و اختلال‌های ذهنی جای‌گزین داروهای قدیمی کرده‌اند كه متأسفانه با وجود تبلیغات گسترده به منظور بازاریابی، مصرف آنها، نتیجه مطلوب مورد انتظار را نداشته است. علاوه بر آثار جانبی ناخوشایند، اولویت تولید آنها نیز به دست آوردن سود بیشتر در صنعت داروسازی است. این شركت‌ها از یک طرف، با گسترده‌تر كردن معیارهای بیماری‌های روانی، شمار بیشتری از افراد را دچار اختلال‌های ذهنی و در نتیجه، نیازمند به این داروها قلمداد می‌كنند. از طرف دیگر، با حمایت مالی روان پزشكان مؤثر در تصویب قوانین مربوط به روان پزشكی و یا روان‌پزشكان مشغول به كار، به شیوه‌های مختلف، این دست از داروها را در بین تمام اقشار به ویژه كودكان، نوجوانان و سال‌خوردگان رواج می‌دهند. با توجه به سود كلان حاصل از این ترویج، حتی جریمه‌های سنگین نیز سبب چشم‌پوشی شركت‌های بزرگ دارویی از توزیع این داروها نمی‌شود. بنابراین، متخصصان این رشته باید با روشنگری و انجام اقدامات لازم، مانع از شیوع كاذب بیماری روانی و وخیم‌تر شدن حال بیماران روانی واقعی به ویژه اقشار آسیب‌پذیر شوند.

نیروی محرک جمهوری‌خواهان مدرن، داروینیسم اجتماعی بیمار است

Robert Reich

چکیده
اظهار نظرهای افراطی اخیر نامزدهای اولیه ریاست جمهوری حزب جمهوری‌خواه به ویژه نوت گینگریچ،نگرانی‌های تازه‌ای را در مورد آینده فضای سیاسی امریکا به وجود آورده است. نویسنده این مقاله با مقایسه اندیشه‌های محافظه‌کاران امروزی امریکا با اندیشه‌های گراهام سامنر که بر اندیشه‌های سیاسی ‌‌یک قرن پیش حاکم بوده است، شباهت‌های جالب توجهی را بین این دو تفکر شناسایی می‌کند. به نوشته وی، جوهر اندیشه‌های سامنر را می‌توان تعهد وی نسبت به داروینیسم اجتماعی دانست که خود او، آن را به امریکای آن روزگار معرفی کرده و توانسته بود با توجه به شرایط خاص سال‌های پس از جنگ داخلی، آن را بر سیاست‌های اجتماعی امریکا حاکم کند. دل بستگی محافظه‌کاران به قشر ثروتمند جامعه و تلاش برای تأمین منافع آنها و نیز بی‌توجهی به طبقات فرودست جامعه هنگام طراحی سیاست‌های اجتماعی را می‌توان از جمله برجسته‌ترین شباهت‌های بین این دو تفکر دانست.


بحران اقتصادی و خدمات جنسی دانشجویان برای تأمین هزینه های دانشگاه

Students Stripping/ Doing Sex work and Seeing Sngar Daddies? In hard Economic times, This media Obsession is Based in Reality
Sarah Seltzer

چکیده
درباره پی‌آمدهای ریز و درشت بحران اقتصادی دامن گیری که چند سالی است بر اکثر اقتصادهای غربی و به خصوص امریکا سایه انداخته، مطالب بسیاری نوشته شده است. یکی از پی‌آمدهایی که در بیشتر این مطالب بر آن تأکید می‌شود، گسترش فقر در اقشار طبقه متوسط این کشورهاست. پدیده‌ای که یکی از نمونه‌های آن را در اغتشاشات خیابانی اخیر در انگلیس می‌توان مشاهده کرد. در سیستم آموزش عالی امریکا که در طول این سال‌ها افزایش شدید هزینه‌های تحصیلی و به دنبال آن وام‌های دانشجویی همراه بوده، عده‌ای از دانشجویان که قادر به تأمین هزینه‌های خود یا بازپرداخت این وام‌ها نیستند، به مشاغل پستی چون ارائه خدمات جنسی روی آورده‌اند. اینترنت به عنوان واسطه اصلی در این پدیده، در جذب دختران دانشجوی درمانده و بدهکار به بازاری نقشی اساسی را ایفا می‌کند که در سال‌های اخیر رونق شدیدی یافته است. دخترانی که برای تأمین هزینه‌هایشان مجبور می‌شوند در مقطعی یا به طور همیشگی، به ارائه خدمات جنسی و کار در باشگاه‌های برهنه‌نمایی روی آورند.

کنترل رفتار: معماری پروژه تبلیغات مدرن

Behavior Control: Architecture of Modern Propaganda
Zahir Ebrahim

چکیده 
با شروع قرن بیستم و شکل‌گیری فن آوری‌های گوناگون، یافتن روش‌هایی برای کنترل افکار و رفتار جوامع غربی با هدف به اطاعت واداشتن آنها از دستورکارهای سلطه‌جویانه دولت پنهان اجتناب‌ناپذیر شد. پس از فرموله شدن این اقتضای‌ جدایی‌ناپذیر ظهور شتابان فن آوری‌های پیشرفته، سازمان‌های اطلاعاتی با در دست گرفتن بیشتر ابزارهای رسانه‌ای موجود، دست به کار شکل دادن افکار جوامع خود با پیچیده‌ترین شیوه‌های اطلاعاتی و کنترل فکر شدند. نویسنده مقاله زیر با بیان تاریخچه‌ای از پیدایش این شیوه‌ها، به نمونه‌هایی از این کنترل افکار در جامعه امروزی امریکا به ویژه در یکی دو دهه اخیر می‌پردازد. یکی از نمونه‌های مورد اشاره نویسنده، لزوم جا انداختن تصوری متفاوت از اسلام و مسلمانان در امریکای پس از حملات یازدهم سپتامبر بود که دست‌های پنهان در پشت ساختار تبلیغاتی عظیم امریکا، با استفاده از چهره‌های موجه مسلمان و گاه بدون اطلاع خود آنان از به کار گرفته شدن در راستای چنین هدفی، موفق شدند پروژه‌ای با عنوان تبدیل اسلام ستیزه‌جو به اسلام میانه‌رو را جا بیاندازند.

آیا شما برای داشتن شناسه اینترنتی جهانی باراك اوباما آمادگی دارید؟

چكیده 
دولت امریکا برای آنكه بتواند بیشتر از گذشته، ملتش را زیر سلطه در آورد، طرح‌های گوناگونی را پیش بینی و به عنوان ایجاد رفاه بیشتر به مردم ارائه می‌کند. هم اكنون نیز «طرح جدید شناسه جهانی اینترنتی» را ارائه كرده است.
دولت اوباما با این طرح می‌خواهد نشان دهد كه با ایجاد چنین نظامی، خدمت بزرگی به ملت کرده است؛ زیرا با استفاده از یك شناسه جهانی اینترنتی، مردم دیگراز داشتن چندین شناسه كه هر كدام رمز عبور جداگانه‌ای می‌خواهد راحت می‌شوند. با این حال، مردم آن روی سكه را نمی‌بینند كه با ایجاد چنین شناسه‌ای، دولت، راحت‌تر و آسان‌تر می‌تواند بر كل فعالیت‌های اینترنتی آنها كنترل داشته باشد.


پایان عصر امریکایی

The end of the American Era
Stephen M. Walt

چکیده
در چند سال اخیر درباره افول امپراتوری امریکا مطالب بسیاری نوشته شده است. ظهور جنبش تسخیر وال استریت، یک بار دیگر بر حجم این قبیل مقاله‌ها در رسانه‌های منتقد امریکایی افزوده است. مقاله زیر ضمن اشاره به تاریخچه ظهور امریکا به عنوان قدرتی جهانی، با نگاهی واقع‌بینانه و به دور از شعارزدگی تلاش دارد در کنار اشاره به دلایل گرفتار شدن امریکا در مخمصه‌ای که امروز گرفتار آن است، راه حل‌هایی را که از نظر او، امریکا برای جلوگیری از سقوط کامل خود پیش رو دارد، بر شمارد. به اعتقاد وی، دورانی که او با عنوان عصر امریکایی از آن یاد می‌کند و با پایان جنگ جهانی دوم آغاز شده است، به دلیل اشتباه‌های مرگ‌باری که دولت‌مردان امریکایی مرتکب شده‌اند و نیز به دلیل تغییرات ژرفی که در عرصه بین‌المللی رخ داده، وارد مرحله پایان حتمی خود شده است و از آن گریزی نیست. به عقیده نویسنده، اگر امریکاییان، زودتر به خود آیند و این خطاها را جبران كنند و پیش از هر کاری، از حجم نیروی نظامی و حضور خارجی خود بکاهند، با توجه به قابلیت‌های همچنان موجود، این کشور خواهد توانست در دهه‌های پیش رو، دست‌کم به عنوان یکی از قدرت‌های بزرگ جهانی به حیات خود ادامه دهد.

چرا دولت‌ها جنگ‌افروزی می‌کنند؟

Why Governments Make War
Justin Raimondo

چکیده
بر خلاف تمام ادعاهایی که دولت‌های امریکا، همچون تمام دولت‌های دیگر تاریخ مطرح می‌کنند، هدف آنها از جنگ‌افروزی هرگز با مدعای آنها برای پاسداری از حقوق بشر، آزادی‌های مدنی، گسترش دموكراسی و از این قبیل ارتباطی ندارد. تنها هدف آنها از برافروختن جنگ‌های ریز و درشت، کسب و بسط قدرت است. نویسنده این مقاله با مطرح ساختن این گزاره، با اشاره به واقعیت‌های تاریخی و به بهانه مداخله نظامی امریکا و متحدان ناتویش در لیبی، می‌کوشد تجزیه و تحلیلی قانع‌کننده از این امر به دست دهد. به اعتقاد وی، در بیشتر موارد، سازوکارهای قدرت و ویژگی‌های سیاسی داخل کشور امریکا، تعیین‌کننده سیاست‌های خارجی این کشور و در نهایت، برافروختن شعله جنگ‌های جدید است.

بازهای امریکایی بعد از جنگ عراق، کارزار خود برای حمله به ایران را آغاز کرده‌اند

US Hawks Behind Iran war Relly for strikes Agaainst Iran
Jim Lobe

چکیده
مقام‌های امریکایی اعلام كرده‌اند ایران قصد داشته است در قالب یک طرح به اصطلاح تروریستی مضحک، سفیر عربستان سعودی در امریکا را ترور كند. بیشتر کارشناسان و صاحب نظران مستقل چنان از خام و مسخره بودن این ادعا حیرت کردند که تقریباً به اتفاق و فوری، این ادعاهای دولت امریکا را رد کردند. به اعتقاد بیشتر آنها، دولت امریکا یا عناصری مشخص در درون دولت قصد داشته‌اند با طرح این ادعا، زمینه را برای دست زدن به اقدام نظامی علیه ایران آماده کنند. فراخوان‌های پس از اعلام این طرح برای دست زدن به واکنش نظامی از سوی عناصر جنگ‌افروز امریکایی، این برداشت را بیش از پیش تقویت کرد. مطلب زیر نگاهی دارد به موضع‌گیری‌های جنگ‌طلبانه این عناصر امریکایی که در سال 2003 نیز در تشویق دولت این کشور برای حمله به عراق نقش برجسته‌ای داشته‌اند.

باز طراحی جهان: مسائل اخلاقی مهندسی ژنتیك

Redesigning the world: Ethical Questions about Qenetic Engineering
Ron Epstein

چكیده
مهندسی ژنتیك به معنای تغییر كد ژنتیكی یك ارگانیسم زنده به دست بشر است كه ماهیت فیزیكی اساسی ارگانیسم را تغییر می دهد. ایجاد چنین تغییری از راه هایی است كه به صورت معمول در طبیعت رخ نمی‌دهد. مهندسان زیستی ادعا می‌كنند آنها سرعت فرآیندهای طبیعی را بالا می‌برند و عملیات های پرورش قدیمی را كمی متفاوت تر ساخته اند. این موارد ممكن است درست باشد، ولی در بیشتر موارد، تغییرات در ژن ها به شکلی است که هرگز در طبیعت رخ نمی دهد؛ زیرا آنها از مرزهای طبیعی عبور می كنند. فن‌آوری DNA نوتركیب (مهندسی ژنتیك)، چهره جامعه ما را با مشكلاتی روبه‌رو می كند كه نه تنها در علم، بلكه در تمام دوران زندگی بشر روی كره زمین بی سابقه بوده است. برخی دانشمندان معتقدند روزی خواهد رسید كه دخالت شخصی انسان در آرایش ژنتیكی، جای‌گزین تكامل طبیعی می‌شود و با علم مهندسی ژنتیك، ژن-ها باز طراحی خواهند شد.

زندگی بعد از یک حمله پالس الکترومغناطیسی:
بدون برق، بدون غذا، بدون وسایل حمل و نقل، بدون بانک‌داری و بدون اینترنت


چکیده
یک پالس الکترومغناطیس، نیروی قوی الکتریکی است که از تغییرات اثر کامپتون ایجاد می‌شود که بازتاب کامپتون نام دارد. این پالس که پس از یک انفجار هسته‌ای ایجاد می‌شود، با تولید یک جریان الکتریکی بسیار قوی سبب از کار افتادن اجزای الکتریکی به ویژه نیمه‌هادی‌ها می‌شود. دامنه تأثیر این پالس فقط به دستگاه‌های الکتریکی روی زمین محدود نمی‌شود و هواپیماها، بالگردها و تمام وسیله‌های هوایی دارای سیستم‌های الکترونیکی نیز در معرض حمله قرار می‌گیرند. در حقیقت، هر وسیله الکتریکی که در معرض این پالس قرار گیرد، به یک وسیله بی‌استفاده تبدیل می‌شود.
بیشتر افراد وقتی به سلاح‌های هسته‌ای فکر می‌کنند، تصاویری از نابودی ساختمان‌ها، بلند شدن توده‌ای از ابرهای‌های قارچی‌شکل و شهرهایی ویران شده جلوی چشمشان می‌آید. آنها به این مسئله توجه نمی‌کنند که انفجار تنها آغاز کار است و به بقیه زیان‌های این سلاح‌ها مانند پرتوهای رادیواکتیو کمتر توجه می‌كنند. یکی از انواع پرتوهایی که از سلاح‌های هسته‌ای ساطع می‌شود، پالس‌های الکترو مغناطیس هستند.


چرا ایالات متحده نمی خواهد
شما چیزی درباره آنتی‌بیوتیك ها و مزارع كارخانه ها بدانید؟

What the USDA doesn't want you to know about Antibiotics and Factor farms
Tom Philpott

چكیده
سال هاست ایالات متحده در حال استفاده از آنتی‌بیوتیك ها در تولیدات صنایع غذایی است بدون آنكه آگاهی عمومی جامعه را درباره خطرهای استفاده از آن بالا ببرد. از طرفی، وزارت كشاورزی ایالات متحده به سرعت، هرگونه تحقیق و بررسی افراد آگاه را در این زمینه سركوب می¬کند.
Admin Logo
themebox Logo