تبلیغات
امواج - دکترین شوک برای آغاز جنگ جهانی سوم

دکترین شوک برای آغاز جنگ جهانی سوم

تاریخ:پنجشنبه 6 بهمن 1390-08:01 ب.ظ

آمریکا هم اکنون حدود پانزده هزار میلیارد دلار بدهی خارجی دارد و پیش بینی میشود تا پایان سال 2012 این مبلغ به هفده هزار میلیارد دلار برسد و پس از آن نیز افزایش یابد. این مبلغ خیلی بیش از آن چیزی است که آمریکا خودش به تنهایی بتواند بازپرداخت کند. این ابرقدرت سابق عملا ورشکسته است. بدبیاریهای آمریکا در کشورهای عربی و آسیایی نیز مزید بر علت است که فکری برای حل این معضل کند. آنچه که کارشناسان و تصمیم گیرندگان نظام آمریکا تاکنون به آن رسیده اند یکی از سه راه زیر است:
1. آمریکا رسما اعلام ورشکستگی کند. اعلام ورشکستگی آمریکا به منزله فروپاشی نظام سرمایه سالاری خواهد بود و قطعا سران این کشور حاضر نخواهند شد تمام آمال و آرزوهای نظام ایدئولوژیک خود را که داعیه جهانی شدن دارد به همین سادگی بر باد دهند.
2. آمریکا به هر یک از پنجاه و دو ایالت خود تجزیه شود و همه ایالتها اعلام کنند مقصر اصلی، ایالت مرکزی است و بدهیها را ایالت واشنگتن باید پرداخت کند. نتیجه این تصمیم هم تفاوت چندانی با تصمیم اول نخواهد داشت و باز هم تلاش سران آمریکا بر این است که زیر بار این تصمیم نروند.
3. طی فرآیندی، جنگ جهانی رخ دهد. اگر طی یک جنگ جهانی مرزهای کشورهای مختلف تغییر کنند و کشورهای جدید و یک نظام بین المللی جدید با سازمان ملل جدید و کشورهای دارای حق وتوی جدید ایجاد شوند دیگر کسی ادعای طلب خود از آمریکا نخواهد کرد و لذا هم میتواند خود را از مخمصه بدهیها خلاص کند و هم نظام سرمایه سالاری خود را بر مبنای ایدئولوژی خود ادامه دهد. تازه چه بسا بتواند از طریق سلطه بر برخی کشورهای ضعیف و ثروتمند و غارت سرمایه های آنان، به نان و نوایی هم برسد.
و اما راه حل سوم بسیار مورد توجه اکثریت سران این کشور قرار گرفته است. برای شروع جنگ جهانی سوم از دکترین شوک استفاده میکنند. دکترین شوک مانند دومینو عمل میکند. یعنی اول یک دعوای ساختگی بین دو کشور ایجاد میکنند. مثلا اسرائیل یک موشک به سمت تأسیسات هسته ای ایران پرتاب کند یا قایقهایی با پرچم ایران به کشتیهای امریکایی حمله کنند. در این صورت کشور مضروب به طور سنگین تری پاسخ خواهد داد و در مقابل به طور باز سنگین تری به او جواب داده خواهد شد تا کم کم یک جنگ تمام عیار بین دو کشور درگیرد. بعد کم کم کشورهایی که از دو طرف درگیری حمایت می کنند وارد میدان شوند تا یک جنگ جهانی شکل گیرد.
این دومینو باید از کجا شروع شود؟
قطعا شروع دومینو از یکی از کشورهای قدرتمند خواهد بود. چهار کشور برای شروع دومینو انتخاب شده اند: چین، روسیه، هند و ایران. وارد کردن شوک به چین از نظر اقتصادی و به روسیه از طریق سیاسی و به هند و ایران میتواند از طریق نظامی باشد. آنچه که احتمال داده اند آنها را راحت تر و به طور موفقیت آمیزتر به یک جنگ تمام عیار جهانی خواهد کشاند تقابل با ایران است. به همین خاطر سال 2012 را سال تقابل ایران و آمریکا نام نهاده اند.
در عین حال ایران قدرتمندتر از آن است که آنها فکر میکنند. عوامل متعددی دست به دست هم داده اند که حمله نظامی به ایران به شکست بینجامد. لذا تنها استفاده از دکترین شوک در قبال ایران کافی نیست. از این رو آمریکائیان هم اکنون در حال اجرای یازده دکترین در مواجهه با ایران هستند. کاری که تاکنون در تاریخ تقابل آمریکا با هیچ کشوری سابقه نداشته است. امروز آمریکائیان همه برگهای برنده خود را رو کرده اند و اگر موفق نشوند ـ که نمیشوند ـ دیگر هیچ تیری در ترکش نخواهند داشت و ناچار به پذیرش ایران به عنوان یک ابرقدرت جهانی ـ نه منطقه ای ـ خواهند بود.

دکترین شوک را خانم نائومی کلاین (Naomi Klein)ـ نویسنده و روزنامه نگار ـ در کتاب خود به نام  دکترین شوک: ظهور سرمایه داری فاجعه در سال 2007 ارائه کرده است. متن فارسی این کتاب که توسط مهرداد شهابی و میرمحمود نبوی در سال 89 توسط انتشارات کتاب آمه به چاپ رسیده است امروزه یکی از پرفروش ترین کتابهای ایران به شمار میرود. متن کامل کتاب را میتوانید از اینجا دانلود کنید.
Admin Logo
themebox Logo