تبلیغات
امواج - انتقام ترور دانشمندان ایرانی: آری یا خیر؟

انتقام ترور دانشمندان ایرانی: آری یا خیر؟

تاریخ:چهارشنبه 28 دی 1390-10:28 ق.ظ

چند سالی است که حکومتهای زورگوی غربی طرح ترور دانشمندان هسته ای ایران را آشکارا در دستور کار خود قرار داده اند و به این تصمیم ضد بشری خود افتخار نیز میکنند. در مقابل این ترورها، دولت ایران تاکنون هیچ اقدام به خصوصی انجام نداده است. برخی معتقدند باید تدافعی عمل کرده صرفا به حفظ جان دانشمندان هسته ای خود و محکوم کردن دائمی این اقدام خصمانه در مجامع بین المللی اکتفا کنیم و برخی معتقدند برای جلوگیری از تکرار چنین حملاتی، ما نیز به اقدام مشابه و ترور دانشمندان آنها دست بزنیم.
دلایل کسانی که معتقدند باید انتقام بگیریم:
1. قرآن کریم امر میکند: فمن اعتدی علیکم فاعتدوا علیه بمثل ما اعتدی علیکم. یعنی همان گونه که به شما تعدی شده است مقابله به مثل کنید.
2. باز قرآن کریم میفرماید: و قاتلوهم حتی لا تکون فتنه و یکون الدین کله لله. با آنها بجنگید تا فتنه ای باقی نماند.
3. اگر ما نیز به اقدام مشابه دست نزنیم آنها به این عمل ننگین خود ادامه خواهند داد.
4. تا کی باید دست روی دست بگذاریم و ساکت بنشینیم تا آنها فرزندان ما و سرمایه های مملکت عزیز ما را به کام مرگ بفرستند؟ رویکرد منفعلانه تا کی؟
5. خشم و نارضایتی ملت ایران از ترور به اعلی درجه خود رسیده است. در صورتی که دولت در مقابل تروریستها اقدام قابل توجهی انجام ندهد به بی عرضگی متهم خواهد شد.
6. اگر ترور دانشمندان هسته ای ادامه یابد بسیاری از کسانی که در عرصه های حساس علمی خدمت میکنند برای حفظ جان خود، ادامه نخواهند داد و قطار علمی کشور متوقف خواهد شد.

دلایل افرادی که معتقدند نباید انتقام بگیریم:
1. دانشمندان غربی در ترور دانشمندان ایرانی نقشی ندارند و جنایتی مرتکب نشده اند. چرا باید تقاص جنایتکاران را آنها پس بدهند؟
2. مگر نه این که جمهوری اسلامی ادعای حاکم ساختن ارزشهای الهی و انسانی در جهان دارد؟ اگر ما نیز علیه غربیان اقدام مشابهی انجام دهیم پس تفاوت ما با آنان در چیست؟
3. شیعه در طول تاریخ یکی از مهمترین قربانیان ترور بوده است و ائمه ما نیز همه به گونه ای ترور شده اند. اما در سیره هیچ یک از معصومین (ع) نمیبینیم که انتقام گرفته باشند. حتی مسلم بن عقیل با این که میدانست عبیدالله عنصر انگل دنیای اسلام است و کشتن او میتواند مسیر تاریخ را عوض کند و کشتن او برایش آسان بود به تأسی از ائمه این کار را نکرد.
4. این اقدامات آمریکا و اسرائیل از سر ضعف و زبونی در مقابل قدرت روز افزون ایران است. نظریه پردازان جنگ نرم معتقدند چنین اقداماتی از قدرت نرم استکبار در سطح جهان خواهد کاست و به وجهه امپراطوری آن لطمه خواهد زد. در عوض، قربانی چنین اقداماتی به تدریج محبوب مردم دنیا واقع خواهد شد. کشته شدن تعدادی از دانشمندان ایران، ارزش جهانی شدن محبوبیت ایران را دارد ولی انتقام ترور، ارزش تقابل افکار عمومی جهان با ایران را ندارد.
5. ملت ایران در طول تاریخ به مقوله علم و عالم اهمیت داده است و کسانی که همچون قوم مغول اقدام به کتاب سوزی و قتل دانشمندان نموده¬اند از منفوران تاریخ بوده¬اند. تفاوتی ندارد که این دانشمندان ایرانی باشند یا غیر ایرانی. به هر حال محترمند و باید به مقام علمی آنها ارج نهاد.
6. مقصود از آیه قرآن که میفرماید فاعتدوا علیه بمثل ما اعتدی علیکم این است که اقدام کنندگان به تجاوز را قصاص کنید نه این که شما هم به اقدام مشابه دست بزنید. چرا که قبلش فرموده است: و الحرمات قصاص و بعدش فرموده است: و اتقوا الله واعلموا ان الله مع المتقین. یعنی قصاص کنید و در اقدام بیشتر از قصاص، تقوای خدا را پیشه کنید و پرهیز نمایید.
7. دولت ایران همین که بتواند تروریستها را دستگیر و در ملأ عام اعدام کند درس عبرتی برای بقیه و کافی خواهد بود.
8. مقابله به مثل، لزوماً بازدارنده اقدامات بعدی استکبار به ترور دانشمندان نیست.
نظر شما چیست؟ مقابله به مثل، بلی یا خیر؟نوع مطلب : سیاسی 

Admin Logo
themebox Logo