تبلیغات
امواج - سنگ یاعلی Ya-Ali Stone

سنگ یاعلی Ya-Ali Stone

تاریخ:جمعه 15 مهر 1390-09:00 ق.ظ

تابلوی سنگ یاعلی
بسم الله الرحمن الرحیم
و فی الأرض آیات للموقنین أفلا تبصرون
 
در بیابانی در حدود چهل کیلومتری غرب شهرستان جهرم در حاشیه بستر یک رودخانه فصلی صخره ای لاكپشت مانند وجود دارد که رنگ و شکل و جنس آن با تمام سنگهای منطقه تقاوت چشمگیر دارد. گویی اصولا این سنگ مال آن منطقه نیست و از جایی آورده شده باشد. سطح بیرونی آن قرمز مایل به سیاه و درون آن سفید است. روی آن صخره کلمات الله محمد یاعلی به تعداد زیاد و در اندازه ها و ابعاد و جهات مختلف حک شده است. به همین خاطر این سنگ در بین مردم جهرم معروف به سنگ یاعلی است. نکته جالب توجه اینجاست که این  نوشته ها در گذر زمان تغییر میکنند. اگر از نزدیک به نوشته های حک شده روی سنگ دقت کنید با  توجه به رنگ و عمق نوشته ها متوجه میشوید که برخی از کلمات، مانند حکاکی های باستانی عصر حجر، گویا مربوط به صدها یا هزاران سال پیش و برخی مربوط به دهها سال پیش هستند و حتی مشخص است که برخی از این نوشته ها کاملا تازه و در حال درست شدن هستند. این نوشته ها به مرور زمان و با شروع یک نقطه سفید و گسترش تدریجی آن روی سطح سنگ ایجاد میشوند، کهنه میشوند و جای خود را به سنگ نبشته های جدیدتر میدهند. به راستی راز این نوشته ها چیست؟ هیچ کس نمیداند این نوشته ها چگونه یا توسط چه کسی ایجاد میشوند.


برخی میگویند شاید در اثر تابش آفتاب و تغییرات جوی این نوشته ها خود به خود شکل میگیرند. بعضی اجنه را عامل آن میدانند و گروهی معتقدند افرادی ناشناس به طور مخفیانه این نوشته ها را ایجاد میکنند. به هر حال به هر کدام از این اقوال، ان قلتهایی وارد است. از آنجا که زمان زیادی طول میکشد تا این نوشته ها شکل بگیرند به نظر میرسد کسی دخیل در حک کردن نوشته ها نباشد.


آیت الله کریمی جهرمی در کتابی که درباره زندگانی آیت الله سید علی اکبر آیت اللهی ـ امام جمعه جهرم در قدیم و فرزند مجاهد شهیر خطه جنوب، آیت الله العظمی سید عبدالحسین نجفی لاری ـ نگاشته اند متن نامه ای را از آن بزرگوار آورده اند که در آن نامه اشاره به سنگ یاعلی و غریبی حکایت آن دارند. گویا آن زمان نیز آن سنگ در افواه مردم شهرت داشته است.

قطعه دوم سنگ یاعلی
چندین سال پیش عده ای از روی کنجکاوی با پتک به جان این سنگ افتاده آن را به دو نیم کردند تا ببینند درون آن چه خبر است و اینکه آیا با دو نیم کردن آن باز هم نوشته ها تکرار میشوند یا خیر. (البته گفته میشود هدف از دونیم کردن آن انهدام آن بوده و شخصی که اقدام به این کار کرده، خودش توسط همان پتک کشته شده است. والله العالم) اما نوشته ها فقط روی سطح بیرونی و سیاه سنگ (روی هر دو تکه) حک میشوند و به قسمت سفید آن اشاعه پیدا نمیکند.
 

اینها عکسهایی هستند که بنده در آخر مرداد سال 87 از این سنگ تهیه کردم تا با عکسهایی که در سالهای بعد میگیرم مقایسه کنم و تغییر نوشته ها را به عینه مشاهده نمایم. لکن هنوز موفق نشده ام برای مرتبه دوم به آنجا بروم و عکس بگیرم. اگر کسی اخیرا عکسی از آن گرفته است لطفا آن را در اینترنت قراردهد تا با این عکسها مقایسه کنیم.
 

البته شنیدم اخیرا عده ای از وهابیون متعصب این سنگ را با دینامیت منفجر کرده اند تا اثری از آن باقی نماند. امیدوارم این خبر دروغ باشد.

مطلب مهمی که در ارتباط با این سنگ باید توجه کرد این است که این سنگ چه یک سنگ عجیب و غیر عادی باشد یا نباشد، چه این که کسی روی آنها حک کرده باشد یا خود بخود ایجاد گردیده باشد، نوشته های روی آن قدمت تاریخی دارند و میتوان آن را به عنوان اثری ملی تلقی کرد. جای سؤال اینجاست که چرا سازمان میراث فرهنگی تاکنون برای حفاظت از این سنگ هیچ اقدامی انجام نداده است و عده ای بی فرهنگ، روز به روز آسیب جدیدتری به آن میزنند. به نظرم لازم است محققین باستان شناس بیشتر درباره آن مطالعه کنند. چه بسا به اطلاعات مفیدی دست پیدا کنند و به حقیقت رازگونه آن پی ببرند.

آقای پوردست نیز اطلاعات مفید دیگری درباره سنگ یاعلی نگاشته اند. برای مطالعه بیشتر،
اینجا را کلیک کیند.نوع مطلب : فرهنگی 

Admin Logo
themebox Logo